Silvestrovské povídání – ze života sekretariátu

Před dvěma lety jsme vám na Silvestra přinesli několik úsměvných historek ze života sekretariátu ŠSČR. Od té doby se opět něco urodilo, a tak vám můžeme přinést další silvestrovské povídání. Snad vás pobaví!

 

Zdvořilá odpověď

Zaměstnanec sekretariátu chce zdvořile přesměrovat emailový dotaz z členské základny týkající se objednávky knih: “Kontaktujte prosím kolegyni XY a nejen vaše knižní potřeby budou uspokojeny.” Naštěstí před odesláním emailu si svou odpověď ještě jednou přečetl.

 

Geometrická úloha

Emailový dotaz z členské základny ohledně podmínek pro dohrávání šachových soutěží v sezóně 2019/2020 ovlivněných koronavirovou epidemií: “Chtěl bych se zeptat k bodu 2) ze 14.5.2020, který je zveřejněn na stránkách chess.cz. Jak tomu rozumím já: Jakmile partie skončí, skončí pro oba hráče současně, oba se stanou diváky a ti od sebe mohou být blíže než 2 metry (alespoň se o tom nikde nic nepíše), takže je to v pořádku. Pokud se ale na sousední šachovnici bude pokračovat ve hře , je nutno zajistit, aby tito (před chvílí ještě hráči, nyní diváci) byli od těchto hráčů alespoň 2 metry. Je tedy potřeba zajistit dostatečně velkou hrací místnost, aby od sebe byly hrací stoly dostatečně vzdáleny? Pokud bych měl např. hrací stoly v jedné řadě, tak by bylo potřeba mít hrací místnost alespoň 18 metrů dlouhou (7 dvoumetrových mezer + 8 půlmetrových šachovnic)? Dohrání soutěží se řeší i v krajských šachových svazech, tak jen abych měl představu, zda se (v případě dohrávání soutěží) takto zvyšují nároky na velikost hrací místnosti. Možná by z toho mohla být zajímavá geometrická úloha, vypočítat co nejmenší možnou velikost hrací místnosti, která by toto splňovala.”

 

Volební lístky

Volby do Výkonného výboru a Revizní komise probíhají na Konferenci ŠSČR dle ustanovení Volební komise a Volebního řádu. Přítomní delegáti daného kandidáta obvykle na volebním lístku zakroužkují, pokud ho chtějí volit, anebo přeškrtnou či nechají bez označení, pokud ho volit nechtějí. Jak ukazují následující dva obrázky, někteří delegáti občas vyjadřují svou spokojenost či nespokojenost s kandidátem nad rámec doporučených volebních ustanovení.

 

Úprava reprezentační smlouvy

Jeden z našich reprezentantů pověstný svým smyslem pro fair play je nespokojen s formulací ve své reprezentační smlouvě. V jednom bodě je totiž uvedeno “odehraje domluvený zápas”. Následná oprava “odehraje sjednaný zápas” již prošla a smlouva byla podepsána.

 

Oběd

Zaměstnanec sekretariátu jde na oběd do místního strahovského bufetu. Po příchodu říká paní za pultem: “Dneska mám takovej hlad, že sním cokoliv. Klidně mi dejte něco, čeho se chcete zbavit.” Odpověď je pohotová: “Manžela!”

 

Velmistrovský požadavek

Zaměstnanci sekretariátu jsou na různé výstřelky a požadavky šachistů zvyklí. I ty služebně nejzkušenější však překvapila forma požadavku v dopise jednoho nejmenovaného velmistra: “Bylo by na místě mi uhradit asi 400 Kč za snídaně a hajzl papír, což jsem si musel hradit ze svého.” 

 

Programátorova pomsta?

Byla spuštěna online soutěž pro školy zapojené v projektu Šachy do škol. Všem školám zapojeným do projektu se rozeslaly unikátní odkazy na soutěž a přístupové kódy. Tyto kódy byly náhodně generované čtveřice čísel a malých a velkých písmen zasílané externím spolupracovníkem. Tedy původně to jako náhodně generované vypadalo, např. rrNw, 30cH,  Dd03, si1B apod. Když se v kódech objevilo hn0J, ještě se pobavení zaměstnankyně sekretariátu dalo vysvětlit nedostatkem zábavných podnětů v šachové administrativě. Když se však objevil kód SERE, začala již o náhodném generování trochu pochybovat. Protože kódy byly určené k vyplňování dětmi, požádala dotyčného externího spolupracovníka, zda by tento konkrétní nemohl být přeci jen nahrazen nějakým méně kontroverzním. Dle jeho odhadu bylo pravděpodobnou příčinou nejspíše jeho přehnané bombardování programátora soutěže četnými dotazy. Proti tomu zvolil pan programátor právě tuto formu jemně naznačující jeho rozmrzení z pracovního víkendu. Nakonec byl kód v míru přepsán a výchova dětí ze ZŠ v Týnci nad Labem nepřišla k žádné úhoně. Zkrátka i programátoři mají rádi své poklidné víkendy.

 

Rada z členské základny

Jeden ze členů nám na závěr svého dlouhého dopisu zaslal doporučení, jak jednoduše lze získat finanční prostředky do svazového rozpočtu: “Mám návrh, jak zajistit finanční prostředky do rozpočtu šachového svazu. Jeden nejmenovaný alarmistický ideolog, který o sobě tvrdí, že „my máme nejlepší stránky široko daleko“, opakovaně vysvětluje, že má na internetu 4000 fanoušků. Proč toho nevyužít? Jeden člen může jít na 2 měsíce trvající brigádu na chmel a vydělá si 20 000 Kč. Kdyby šli 4 internetoví fanoušci, tak vydělají 80 000 Kč. Kdyby šlo 40 fanoušků, tak 800 000 Kč. Kdyby šlo česat chmel 400 fanoušků, tak 8 000 000 Kč. Kdyby 4 000 fanoušků, tak vydělají úctyhodných 80 000 000 Kč. Nažeňme internetové diskutéry z virtuálního světa do světa reálného. Ať jdou šachoví internetoví diskutéři na brigádu sklízet chmel.”

 

Dopis z archivu

Zaměstnanec sekretariátu narazil na jeden archivní dopis ze 70. let s následující historkou ze šachového turnaje: “Využívám příležitosti, abych Ti pogratulovala k Vašemu předsedovi oddílu. Říkalas tuším, že Ch. je předseda? Po vánočním turnaji je proslavený mezi doktory celého okresu (všichni dodávají: “To víte, Pražák.”). Vsadil se s J. o 200 Kčs, že sní 5 večeří, tak je sežral a v noci ho vezla pohotovost do nemocnice, chtěli ho dokonce operovat. Pak ho nějak pustili na revers, samozřejmě další partii prohrál právě s J.”

 

Nevyžádaný telefonát

Čas od času zaměstnance sekretariátu telefonicky kontaktují operátoři call-center s nevyžádanými obchodními nabídkami, o které obvykle nemají sebemenší zájem. Hlavním cílem je pak takový telefonát co nejdříve ukončit. Tentokrát volá paní ohledně nabídky výhodných investic. Po úvodním představení nabídky položí otázku: “Vy si nějak zhodnocujete svoje finance?”. Ovšem po odpovědi: “Ne, já si je znehodnocuju.” rychle pochopí, že další pokračování rozhovoru nemá smysl.

 

Zdůvodnění duplicitní platby

Zaměstnankyně sekretariátu zasílá dvě totožné platby stejnému příjemci. Program na odesílání plateb však sveřepě trvá na tom, že duplicitní platba musí být zdůvodněna, jinak nebude odeslána.

Kreativní reprezentanti

Mládežničtí i dospělí reprezentanti byli požádáni o zodpovězení několika otázek do brožurky k připravované reprezentační akci. Nejkreativnější odpovědi se objevily u otázky “Charakterizujte svůj šachový styl”.

Mládežnický reprezentant: “Když mám dobrou náladu, tak rád hraju útočně a když horší, tak se snažím hrát pozičně.”

Dospělý reprezentant: “V zahájeních jsem neprincipiální, střední hra mi moc nejde a v koncovkách jsem vyloženě slabý. Často špatně hospodařím s časem. Naštěstí soupeři jsou na tom často ještě o něco hůř.”

 

Puding

Že organizace dětských a mládežnických soustředění není nic jednoduchého, je zřejmé z následujících poznámek rodičů uvedených v tabulce u jednotlivých účastníků.

“Dietní strava – podle možností místo smaženého jídla vařené nebo dušené.”

“Potravinová alergie: ryby, kuře.”

“Astma. Občas, v případě nutnosti, inhalace.”

“Nejí ovoce a zeleninu. Pokud možno nahradit květák např. smaženým sýrem.”

“Upozorňuji na alergii na hmyzí bodnutí.”

“Léky na alergii, popsané dostane s sebou”

“Adélka nejí puding, který je dvakrát v jídelním lístku.”

 

Účtenka za oběd

Zaměstnanci sekretariátu nechodí na oběd do místního bufetu jen proto, že se tam dobře vaří, ale i pro zvednutí nálady díky tradičnímu vtipkování a špičkování se svéráznou paní Lenkou za pultem. Smíchem často končí i placení, jak se stalo i v následujícím případě. Takovou účtenku za oběd předseda svazu ještě nedostal.

 

Mládež reportuje

V poslední době dostávají prostor na webových stránkách svazu i talentovaní mládežníci, kteří píšou různé zprávy z turnajů či soustředění. Občas se v jejich článcích objeví úsměvné hlášky, jako jsme zaznamenali v následujícím případě: “Na turnaji jsem předvedl spoustu chyb a myslím, že jsem to mohl schytat víc. Řekněme, že si z toho vezmu ponaučení a příště budu dělat jiné chyby.”

 

Žádost o ruku

Že MČR v bleskovém šachu pořádané sekretariátem tradičně koncem roku nemusí být jen o šachu, dokazuje následující zpráva od manažerky Kongresového centra v Praze: “Jen taková malá perlička, jak může vaše akce ovlivnit některé životy. Měli jsme tu před pár dny žádost o ruku dvou mladých lidí, kteří se na vaší akci seznámili a to prý ve výtahu. Partner chtěl, aby žádost proběhla na tomto místě. Vše dobře dopadlo a mladá slečna řekla ANO.” 

 

Obrázek od pětileté dcery

Zaměstnanec sekretariátu se svěřuje kolegům, že po vánoční dovolené už je rád zase zpátky v práci. “Děti už mi lezly na nervy stejně jako já jim.“ Jako důkaz ukazuje obrázek od své pětileté dcery.