Staré Město Mistrem ČR družstev starších žáků

O víkendu 25. – 26. 5. 2023 se v Chrudimi v Muzeu hrálo Mistrovství České republiky družstev starších žáků v rapid šachu pod názvem Omega plus OPEN. Podrobnosti najdete na chess results. Chrudim je pěkné město s nádherným reprezentačním sálem. V M-ČR bylo přihlášených 73 družstev, což je rekordní účast a 463 dětí ještě nikdy tento turnaj nehrálo. Celkový počet účastníků byl 646.

Omega plus OPEN

Chess-Results Server Chess-results.com – Mistrovství ČR družstev starších žáků v rapidšachu

Zlaté medaile získalo družstvo ŠK Staré Město A. Uhráli 16 bodů. Stříbrné medaile putují do Panda Rychnov nad Kněžnou, uhráli 15 bodů, bronz ŠK Joly Lysá nad Labem A 14 body. Říčany A skončili na čtvrtém místě s počtem 13 bodů. Hráči Šachy Štěpán završili triumf pěti nejvýše nasazených týmů. Celá řada dalších týmů v první polovině pořadí má výborné hráče a byla pro medailisty těžkým soupeřem. Podrobnosti najdete na výše uvedeném odkaze, zjistíte tam také, jak uspěli jednotliví hráči a hráčky. První tři týmy obdržely pohár, diplom a medaile, všechna družstva pamětní list. Poháry předával předseda komise rozhodčích Jan Sikora. Medaile a diplom ředitelka turnaje Ing. Martina Koutná. V propozicích jsme měli uvedeno, že věcné ceny budou jen pro prvních 10 družstev, ale dostalo se až na 17 družstev. Všichni hráči a vedoucí dostali pamětní tužky.

1. místo: ŠK Staré Město A

2. místo: Panda Rychnov nad Kněžnou

3. místo: ŠK Joly Lysá nad Labem A

Hodnocení turnaje

Ing. Martina Koutná byla ředitelkou turnaje, která zajišťovala potřebné práce před turnajem, zajistila ubytování, při turnaji zajišťovala prezenci. Na starosti měla také zálohové faktury, finance i konečné faktury. Jako poradní hlas byl zástupce ředitelky turnaje Petr Křivský, měl na starosti i věcné ceny. Pavlína Křivská potvrzovala přihlášky a komunikovala s vedoucími výprav. Luboš Koutný měl na starosti poháry, medaile a šachový materiál.

Příprava před turnajem byla více náročná, protože jsme měli o 11 družstev více než minulý rok, na poslední chvíli jsme ještě ubytovávali družstva mimo Chrudim. Samotná organizace od pátku za podpory Měšťanské besedy Chrudim ve spolupráci s p. Dytrtem, Jitkou Čermákovou proběhla bez problémů. Pátek před turnajem je pracovní den pro všechny. Na pátečních přípravách se podíleli Simona Koutná, Jan Křivský, Matěj Křivský, Petr Křivský, Pavlína Křivská a Pavel Němec. V neděli po turnaji bylo potřeba zase všechno uklidit a vrátit vypůjčené.

V týmu rozhodčích zůstal hlavním FA Mgr. Miroslav Hurta (od roku 2002), OMEGA plus OPEN na sále řídili Jaroslav Hájek a Pavel Němec. Prvních 18 online šachovnic řídil pán Ing. Martin Šmajzr. Vzhledem k tomu, že bylo přihlášených 73 družstev tak se hrálo i v salonku Sůva, kde rozhodčím byl Petr Křivský.

Zahájení turnaje obstarala ředitelka turnaje a představila hosty i rozhodčí na pódiu a první dostal slovo předseda komise rozhodčích Jan Sikora, poté dostal slovo pan Martin Dytrt, ředitel Chrudimské besedy, který přivítal účastníky a nakonec zavzpomínal na tradiční šachové Zaječice ředitel školy SPŠ Chrudim a místostarosta Zaječic pan Ing. František Mihulka.

Zahájení turnaje: ředitel školy SPŠ Chrudim a místostarosta Zaječic pan Ing. František Mihulka

Přihlášená družstva přijela všechna a včas. Časový plán pro oba dny byl dodržován. Děkujeme vedoucím družstev – byli milí, nebyl žádný protest. Přihlášky (až na některé platby) přišly včas. Hluk na sále se nám částečně dařilo eliminovat. Děkujeme personálu restaurace za výborné služby, velmi chutné jídlo, přátelský a milý přístup.