Studium sportovní diplomacie je i pro šachisty a šachistky

Český olympijský výbor ve spolupráci s VŠE a Slovenským olympijským a  sportovním výborem v červnu 2023 již popáté nabídl možnost studia Vzdělávacího programu Sportovní diplomacie, který je zároveň akreditován MPA (Master of Public Administration). Hlavním cílem programu je posílit zastoupení českého sportu v mezinárodních sportovních organizacích a uspět při prosazování jeho zájmů a zájmů ČR v těchto strukturách, připravit a motivovat účastníky k dalšímu rozvoji vlastní sportovní organizace.

 

Ráda bych zde celý tento program a dění v předchozích dvou semestrech z pozice přímého účastníka představila. Především proto, abych motivovala i další zájemce a zájemkyně z řad naší šachové komunity o tento typ vzdělání.  V letošním roce studium nebylo vypsáno, ale je tedy dost času se připravit na přijímací řízení v dalším roce 2025-2026.

Šachový svaz ČR byl v červnu 2023 stejně jako ostatní sportovní svazy vyzván vedením ČOV k nominaci vhodných zájemců o toto studium. Každý svaz mohl nominovat dva zájemce, kteří si mohli zvolit jednu ze dvou forem studia, buď s akreditací (náročnější požadavky na závěrečnou práci a s platbou školného 15.000Kč, zisk titul MPA) nebo bez akreditace (jednodušší a zdarma).

Protože v minulých letech se tohoto studia zúčastnili dva moji kolegové, Jiřina Prokopová a Ladislav Záruba, měla jsem povědomí o tom, co studium obnáší a také dobrou zpětnou vazbu ke kvalitě nabízeného programu, především kvalitních přednášejících.

Po zvážení časových možností v nadcházejícím roce a právě probíhajících aktivit v rámci projektu Šachy do škol jsem podala ve spolupráci s ŠSČR přihlášku do přijímacího řízení.

 

Jak probíhají přihlášky a přijímací řízení?

Přihlášku musí na předepsaném tiskopisu podat po dohodě s ŠSČR sám zájemce a zároveň tohoto zájemce musí přihlásit/potvrdit ŠSČR. Přihlášky obsahují motivační dopis (150 slov), stručný popis, téma a osnovu plánované závěrečné práce (250 slov) a zdůvodnění výběru kandidáta ze strany svazu. Studium bez akreditace může absolvovat zájemce se středoškolským vzděláním, s akreditací MPA potřebuje minimálně titul Bc.

Po několika týdnech od přihlášení zájemce absolvuje přibližně půlhodinový přijímací pohovor.  Tentokrát se jednalo o online rozhovory na téma naší závěrečné práce a motivace ke studiu. Součástí byly i otázky v angličtině, protože část studia/seminářů probíhá v angličtině (min. znalost B2) a jeho povinnou částí je i zahraniční cesta. Rozhovor vedla zástupkyně ČOV a jeden z garantů studia za VŠE.

Koncem července jsem dostala vyrozumění o přijetí a první informace k zahájení studia. Povinnou podmínkou studia je i podpis třístranné smlouvy mezi studentem, svazem (sportovní organizací) a ČOV, která zabezpečuje dokončení studia. Školné 15.000Kč za studium s akreditací jsem si uhradila ze svého.

Zahájení studia

Na 21. září 2023 dostali všichni nově přijatí studenti pozvánku na celodenní workshop závěrečných prací studentů sportovní diplomacie v předchozím ročníku, kde v angličtině prezentovali svoje závěrečné práce, výsledky průzkumů a přínos práce pro jejich další kariéru nebo jejich sportovní organizaci. Workshop se konal na Fakultě mezinárodních vztahů, VŠE.

22. září 2023 proběhlo neformální setkání bývalých i nových studentů na slavnostním předání diplomů v sídle ČOV v Benešovské ulici. Byla to skvělá příležitost seznámit se se spolužáky. Sedm účastníků pravidelně přijíždělo na výuku ze Slovenska, třináct účastníků byli zástupci českých sportovních organizací. Včetně mě :-).

Ačkoli většina výuky během obou semestrů probíhala v prostorách ČOV na Vinohradské ulici, stali jsme se studenty VŠE se vším všudy. Včetně evidence v systému INSIS  pro komunikaci s vyučujícími.

Jak probíhalo samotné studium?

Studium proběhlo v devíti modulech tematicky propojených přednášek, seminářů a workshopů. Výuka probíhala většinou od pátku odpoledne do neděle odpoledne.  Z každého modulu se psal následně test, v rámci některých workshopů jsme vypracovali skupinové nebo individuální projekty-domácí úkoly, např. z marketingu jsme psali i seminární práci. Menší část  výuky proběhla v angličtině, některé moduly byly spojené s exkurzemi, například do České televize  a Českého rozhlasu. Poslední modul byl organizován v Bratislavě.

 

Ke každému modulu mi dovolte připsat pár slov a zážitků.

Harmonogram ročníku 2023 /2024:

23.- 24. 9. 2023 – modul Sportovní diplomacie a olympijské hnutí

Hned první modul mě překvapil skvělým výběrem přednášejících, např. Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro zahraniční vztahy a Jozef Liba, generální sekretář Slovenského olympijského a sportovního výboru, nás seznámili se základy sportovní diplomacie. Petr Bříza jako Senior Vice-President IIHF se zaměřil na konkrétní příklady ze své praxe, Michael Žantovský přednášel o mnohdy komplikovaném vztahu mezi sportem a politikou, Nikol Kučerová jako předsedkyně Komise sportovců ČOV přiblížila činnost a úlohu samotných sportovců ve sportovní diplomacii. Konkrétní poznatky „ze života“ jsme získali z takzvaných case study – případových studií, například k současné situaci ve změnách pravidel moderního pětiboje.

Na závěr modulu jsme společně navštívili zahájení Evropského týdne sportu na Žofíně. Jeden spolužák mi na místě vysvětlil, jak skáče kůň :-).

Foto: fotogalerie studentů

 

V říjnu jsem absolvovala povinnou zahraniční stáž – cestu, kterou jsem měla naplánovanou v rámci projektu Šdš i v případě nepřijetí ke studiu. Možná by se časově lépe hodila až po absolvování dalších modulů, termín Global Chess Festival v Budapešti ale posunout samozřejmě nešel, tak jsem si musela vystačit prozatím s vlastními zkušenostmi. O to víc se hodila získaná praxe při dalších modulech. Zpráva, kterou jsme měli k zahraniční cestě odevzdávat, vypadá takto.

Foto: Lenka Kůsová

 

20. -22. 10. 2023 – modul Organizace a financování sportu

Jak se rodí novela zákona o financování sportu v ČR nám přednesl Karel Haas, poslanec PČR a autor novely , a pro srovnání proběhla i přednáška o financování sportu na Slovensku od Branislava Strečanského, ředitele kanceláře státního tajemníka pro sport.

Fascinující prezentaci o boji proti matchfixingu  okomentoval Jiří Hendrich, Integrity officer FAČR. Možnosti ovlivňování a způsoby odhalování podvodů ve fotbalových zápasech, videa prokazující ovlivňování výsledků ve spolupráci s precizním sledováním aktuálního dění a statistik v sázkovém prostředí. Přednášející o nám o tématu nezamlčel nic, i když některá fakta nebyla pro fotbal právě lichotivá.

Příklad dobré praxe z prostředí českého florbalu nám představila Leona Lahoda. Jejich směřování k trvalé udržitelnosti je velmi motivující. Věděli jste, že na výrobu medailí využívají recyklovaný materiál z poškozených florbalek, aby snížili uhlíkovou stopu? A že důraz na udržitelnost má v dnešní době pro sport zásadní význam při hledání sponzorů?

10. -12. 11.2023 – modul Právo ve sportu + Seminární projekt I.

Právem ve sportu nás provedl Jan Exner a další právníci specializovaní na sportovní prostředí. Probrali jsme právní postavení sportovců, zaměstnanců, funkcionářů, ochranu osobních údajů, řešení sportovních sporů na různých úrovních.

Jedna z garantek studia za VŠE, Markéta Votoupalová, nás seznámila s podmínkami a pravidly vypracování závěrečné práce. Já jsem si vybrala téma Komparativní analýza projektů Šachy do škol a jejich ekvivalentů v zemích V4, mohla jsem tak navázat na společný projekt Průzkumu školního šachu ve V4, který probíhal ve spolupráci s Nadací Judit Polgárové a který mi umožnil získat dostatek kontaktů, abych mohla získat další data pro svou práci. Téma práce je nutné mít alespoň rámcově připravené/zvolené ještě před zahájením studia, ale je možné ho změnit i v lednu.

 

24.-26.11.2023 – modul Negociace a argumentace

Jak vyjednávat, argumentovat a dosáhnout svého nebo alespoň kompromisu nás připravoval Jaroslav Salva (Mentor & Senior Advisor with Passion for People Development). Prošli jsme teorii osobnostní typologie, složky komunikace, psychologii přesvědčování a zbraně vlivu, asertivní jednání, obchodní principy a dovednosti úspěšných lidí.

Mimořádným přednášejícím v roli experta na organizaci sportu  a vyjednávání byl tentokrát Ondřej Šebek – předseda Národní sportovní agentury, přednášel téma „Strategie jednání o alokaci státní rozpočtu do sportu“ .

Dalším odborníkem mezi přednášejícími byl Zoran Bartek – Marketingový ředitel ČOV s tématem „Olympijský marketing – jak přesvědčit nového partnera?“ Praktické téma, které se hodí vždycky.

Foto: ČOV

 

8.-10.12.2023 – modul Komunikace a práce s médii

Nejpraktičtější modul, ze kterého budu čerpat ještě dlouho. Nejprve jsme navštívili Českou televizi, kterou nás provedl Michal Dusík. Měli jsme možnost nahlédnout do zákulisí zpravodajství i sportovního studia, kde se připravuje mimo jiné i pořad V šachu. Protože exkurze proběhla v den, kdy se vysílal i prosincový pořad V šachu, bylo to pro mne obzvlášť zábavné. Představte si, že procházíte postupně celou Českou televizí a úplně všude, na každém rohu, vidíte na všech obrazovkách pouze šachy.

Foto: fotogalerie studentů

 

Druhou hlavní částí modulu byl praktický nácvik rozhovorů na kameru se zkušeným sportovním moderátorem Tomášem Budkou včetně následné společné analýzy záznamu, co je špatně, co dobře a jak z podobných rozhovorů vytěžit co nejvíce. Nemohu ani opomenout přednášku Barbory Žehanové, ředitelky komunikace Českého olympijského výboru.

Druhou exkurzí tohoto modulu byla návštěva Českého rozhlasu, kde jsme měli možnost okusit atmosféru živého vysílání a sledovat moderování a režii komentářů z několika sportovních událostí najednou. Adrenalinová záležitost.

Foto: fotogalerie studentů
Foto: fotogalerie studentů

 

Foto: fotogalerie studentů

 

24.2.2024 – modul Prezentační dovednosti v Aj

Že umíme anglicky, s tím se počítalo, je to jeden z předpokladů přijetí. Takže jsme hlavně pilovali různé přístupy k tvorbě prezentací, strategie přípravy, rozsah předkládaného materiálu, přizpůsobení se publiku apod.

Foto: fotogalerie studentů

22.-24.3.2024 – moduly Základy protokolu a etikety + Základy řízení lidských zdrojů

Pravidla protokolu a etikety nám osvětlil jeden z nejpovolanějších, Jakub Hladík, který pracoval 13 let po boku Václava Havla, v odboru protokolu a později jako jeho tajemník. Další z přednášejících z Diplomatické akademie, bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda, také se svými zkušenostmi patří ke špičce.

Foto: fotogalerie studentů

 

5.-7.4.2024 – modul Mezikulturní komunikace

Mezikulturní komunikace a její zvládnutí pomáhá sportovní diplomacii na té nejvyšší úrovni, ale i v triviální komunikaci například mezi organizátory mezinárodních soutěží apod. Proč Italové někdy neodpovídají ihned na maily a jak s tím žít, proč si na jednání s Peruáncem vzít jako dárek figurku Pražského Jezulátka a na co se psychicky připravit v Indii? Modul byl příjemná kombinace zeměpisu, psychologie a občanské výchovy napříč světem.

19.-21.4.2024 – modul Základy marketingu

Tento poslední třídenní modul proběhl v Bratislavě v Domu športu, aby naši bratia také jednou nemuseli cestovat. Na této adrese sídlí několik sportovních svazů. Hlavním vyučujícím byl dr. Král. Součástí modulu byla návštěva Slovenského olympijského a športového múzea.

Velká část výuky byla praktická, kde jsme připravovali konkrétní strategie pro oslovování potencionálních sponzorů. Stanovení kdo jsme, co jsme, koho oslovujeme, co mu nabízíme, proč by to měl ocenit a co dělat, aby si nás všimnul, jak si ho udržet…cesta ke sponzorům není jednoduchá pro nikoho.

 

Foto: fotogalerie studentů
Foto: fotogalerie studentů

 

Obhajoba a prezentace závěrečné práce

Po posledním modulu zbývalo již jen pár týdnů do termínu odevzdání závěrečné práce. Mou vedoucí práce byla doc. Ing. Mgr. Štěpánka Zemanová, Ph.D., která mi po celou dobu psaní poskytovala užitečné komentáře a rady, díky kterým jsem práci dokončila celkem v klidu a včas. Do 12. května jsme práce nahráli do INSISu, vyčkali na hodnocení od vedoucích prací i oponentů a čekali na verdikt.

Moje práce a dokumenty k ní jsou k nahlédnutí zde  https://vskp.vse.cz/93151

Obhajoby probíhaly nejprve v češtině 14. a 18. června v sídle ČOV, mou oponentkou byla Veronika Zemanová, ředitelka mezinárodního úseku ČOV, a další členkou komise Ing. Mgr. Markéta Votoupalová, Ph.D. z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE. Práci jsem obhájila na výbornou, ale to ještě nebyl konec.

Poslední povinnou částí studia bylo absolvování workshopu 3. října  a prezentace závěrečné práce v angličtině před vyučujícími z VŠE a všemi spolužáky z ročníku (případně i z budoucího ročníku, ale ten letos nebyl vypsán).

Závěr studia

4. října 2024 jsme se sešli (doufám, že ne naposledy) v sídle ČOV v Benešovské ulici v Praze na slavnostním zakončení ročníku a předávání diplomů o absolvování programu s akreditací, tedy se získáním titulu MPA. Diplomy nám předával předseda ČOV Jiří Kejval.

Článek k slavnostnímu zakončení na stránkách ČOV najdete zde.

Moji úžasní spolužáci: Daniela Nacházelová (veslování), Jana Škanderová (triatlon), Martina Marešová (cheerleaders), Klára Uzelec (za sebe), Štěpán Kaliba (lyžování), Anežka Drahotová (atletika), Šárka Drozdová (házená), Juraj Sýkora (hokej), Lukáš Pokorný (hokej), David Svoboda (moderní pětiboj), Ondřej Zdráhala (házená), Veronika Macková (parasport), Martina Balcová (parasport), Monika Dzuriková (parasport), Milan Špánik (taneční sport), Milan Ladiver (hokej) a na fotce chybí Lucie Charvátová (biatlon), Ondřej Kočovský (plavání) a Ivana Lange (plavání).

Foto: ČOV

 

Chtěla bych toto studium doporučit všem, kteří se zajímají o práci ve sportovním prostředí. Přineslo mi velké množství nejen teoretických znalostí, ale především praktických dovedností, které již nyní využívám ve své práci.

Velkým plusem je navázání mnoha kontaktů s kolegy z dalších sportovních svazů, spolupráce a předávání praktických zkušeností může významně urychlit a zjednodušit zavádění novinek v organizaci sportu, celkově přispět k profesionalizaci.

A mimo jiné je studium příležitostí poznat řadu zajímavých osobností a přátel mezi vyučujícími i spolužáky.

Děkuji Šachovému svazu ČR za nominaci ke studiu, Českému olympijskému výboru za organizaci studia, mé vedoucí práce docentce Zemanové za pomoc a trpělivost s mou závěrečnou prací, vyučujícím za skvělý přístup a spolužákům za spoustu zážitků a legrace.

 

Mgr. Venuše Souralová, MPA

manažerka Šdš a administrativní pracovnice ŠSČR