Světový pohár žen 2023

Ve dnech od 30. července do 24. srpna se v Baku, ázerbájdžánském hlavním městě, konal Světový pohár žen. Zúčastnilo se celkem 103 šachistek, přičemž prvních 25 postupovalo automaticky do druhého kola celého turnaje. Zajímavostí je, že se oficiálně jedná pouze o druhý ročník Světového poháru žen, protože dříve byl tento turnaj veden jako mistrovství světa žen, přičemž vítězka celého turnaje se stala mistryní světa. Hrálo se vyřazovacím způsobem, kde se v každém zápase na začátku hrály 2 vážné partie. Pokud by byl po dvou partiích nerozhodný stav, tak by se pokračovalo na rapid 25 minut + 10 vteřin za tah, poté na rychlejší rapid 10 minut + 10 vteřin za tah, poté na bleskové partie 5 minut + 3 vteřiny za tah a pokud by nerozhodly ani ty, tak by zápas končil jakoukoliv výhrou v bleskové partii 3 minuty + 2 vteřiny za tah.

Letos turnaj v ženské sekci neměl žádné české zastoupení, ale Slovensko reprezentovala Eva Repková, která se dokázala probojovat do druhého kola, kde po boji prohrála s nasazenou jedničkou Ju Wenjun z Číny. Vítězství z minulého ročníku obhajovala Alexandra Kosteniuk nyní reprezentující Švýcarsko, ale ta vypadla překvapivě již ve třetím kole. Průběh turnaje blíže rozeberu od čtvrtfinále až po finále.

 

Hrací sál (zdroj: FIDE)

 

Čtvrtfinále:

V prvním čtvrtfinálovém zápase se utkaly Anna Muzychuk z Ukrajiny a Elisabeth Paehtz z Německa. Zápas byl velmi bojovný, první dvě vážné partie skončily remízou. Poté zápas pokračoval rapidovými partiemi, kde každá zvítězila ve dvou zápasech a tak zápas musely rozhodnout bleskovky. V první partii stála Muzychuk na prohru, ale poté Paehtz udělala strašlivou hrubku, po které ztratila figuru i partii. V další partii Muzychuk dokázala uhrát remízu a tím si vybojovala postup.

Ve druhém čtvrtfinálovém zápase se utkaly Nurgyul Salimova reprezentující Bulharsko a Polina Shuvalova hrající pod vlajkou FIDE. Ve vážných partiích každá  hráček dokázala využít výhodu bílých figur, ale v rapidech už dominovala Salimova a zaslouženě postoupila.

Třetí čtvrtfinálový zápas mezi Tan Zhongyi z Činy a Bellou Khotenashvili byl nejjednoznačnější. Zápas rozhodla již první partie, kde prvně jmenovaná dokázala zvítězit a ve druhé udržet remízu.

Čtvrtý a poslední čtvrtfinálový zápas obstaraly Aleksandra Goryachkina hrající pod vlajkou FIDE a Indka Harika Dronavalli. Stejně jako první zápas byl i tento velmi bojovný a také ho musely rozhodnout bleskové partie. Nakonec dokázala postoupit favorizovaná Aleksandra Goryachkina.

 

Semifinále:

V prvním semifinálovém zápase proti sobě usedly Anna Muzychuk a Nurgyul Salimova. V rapidovém prodloužení jako první dokázala zaskórovat Salimova, ale Muzychuk se výhrou v dalším utkání dokázala vrátit do zápasu. Nicméně Salimova dokázala zvítězit hned v další partii a díky remíze v poslední partii si zaslouženě vybojovala postup do finále.

Druhý semifinálový zápas obstaraly Aleksandra Goryachkina a Tan Zhongyi. Zápas byl velmi jednoznačný. Goryachkina zvítězila v první partii, ve druhé dokázala s přehledem udržet remízu a postoupila již po vážných partiích.

 

Finále a souboj o 3. místo:

Poražené semifinalistky Muzychuk a Tan spolu svedly souboj o třetí místo a postup do turnaje kandidátek. Muzychuk v zápase tahala za delší konec a zaslouženě zvítězila v poměru 1,5 – 0,5.

 

Finálový zápas (zdroj: Chess24, foto: Maria Emelianova)

 

A konečně finále! O titul se utkaly Aleksandra Goryachkina a Nurgyul Salimova. Goryachkina byla celkem jasnou favoritkou, ale ve druhé vážné partii měla Salimova velmi nadějnou pozici se dvěma pěšci navíc, ale výhodu promarnila a napínavý souboj skončil remízou. Zápas nakonec rozhodla druhá rapid partie, kde Goryachkina svou soupeřku udolala až ve 105. tahu a zajistila si tím celkové  vítězství v turnaji.

 

Celkové pořadí: 1. Aleksandra Goryachkina 2. Nurgyul Salimova 3. Anna Muzychuk (zdroj: Chess24, foto: Maria Emelianova)