Talentovaná mládež o MČR v Plzni
Vojtěch Říha
Dne 23. – 31.8. se v areálu Plzeňského pivovaru konalo MČR mužů v šachu. Součástí šachového festivalu byl doprovodný open, který byl pro hráče do ELA 2200. Zahájení turnaje se mi velice líbilo, poněvadž jsem ještě nikdy nezažil, že by se státní hymna zpívala naživo v podání operní pěvkyně. Stejně tak byly některé skladby zpívány při zakončení. Kromě posledního kola se vždy začínalo od 16.00. Do hracího prostoru byl přísný zákaz vnášení jakékoliv elektroniky, naštěstí to organizátoři vyřešili hlídanou šatnou, kde si mohl kdokoliv uschovat osobní věci. Další příjemná věc byla, že se každý účastník turnaje mohl zdarma občerstvit kávou, vodou nebo čajem. Teď k samotnému turnaji.
Turnaj pro mne začal velice atypicky. Hned v prvním kole jsem jako nasazený hráč prohrál s elově slabším soupeřem . Ani druhé kolo turnaje pro mě nebylo nejšťastnější, když mě v partii nic nenapadalo a postupně se pozice hroutila. Vůbec jsem neměl radost z toho, jak hraji. Do třetího kola jsem nastupoval se zvláštními pocity a otázkou: co se stane, když pokazím ještě toto kolo? Naštěstí jsem věděl, že i favoriti ztrácejí. Třetí kolo se mi podařilo vyhrát pěknou závěrečnou kombinací a tím i získat první bodík. Ve čtvrtém kole jsem hrál pozici, ve které soupeř disponoval dámou a já měl na oplátku tři lehké figury (z toho dva střelce). Tuto partii jsem si neuvěřitelně užil, i když skončila remízou. Přechod do druhé poloviny turnaje se mi povedl výhrou v pátém kole, kde jsem využil slabosti soupeřova krále. Počínaje šestým kolem začalo v Plzni sychravé počasí, ale naštěstí na kvalitu partií to nemělo vliv. Šesté kole se mně podařilo vyhrát díky útoku za přítomnosti nestejnopolných střelců. V sedmém kole vznikla klidná pozice, kde se každý snažil překlopit výhodu na svojí stranu. Nejdříve se to podařilo soupeři, ale poté mně. Tuto výhodu jsem ale již neproměnil ve výhru, takže remis. V osmém kole získal soupeř ze zahájení výhodu, ale nepřesnými tahy a mojí aktivní hrou jsem zvládl partii vyhrát. Poslední kolo bylo velice těžké, ale opět rozhodl útok na krále s nestejnopolnými střelci. Celkově 6 bodů a 11. místo v konečném pořadí. S výsledkem jsem velice spokojen. Od třetího kola se mi všechny moje partie líbily.
Na závěr bych chtěl poděkovat šachovému svazu za finanční podporu na tento turnaj.
https://www.sachovyfestivalplzen.cz/foto-9-den-31-8-2020/
Vojtěch Říha
Sebastian Placer
Ve dnech 23.-31.8 2020 jsem se zúčastnil MČR mužů, které se konalo v Plzni. Hrálo se přímo v areálu plzeňského pivovaru v pěkných hracích sálech. Z důvodu mimořádných hygienických opatření nesměli do sálu diváci. Naštěstí se nemuselo hrát v rouškách a turnaj se podařilo odehrát na rozdíl od MČR mládeže v Koutech nad Desnou celý. Všechny partie byly přenášeny on-line, takže příznivci šachu o nic důležitého nepřišli.
Byla to pro mě velká čest sedět v jednom sále s českou špičkou v čele s GM Davidem Navarou.
Co se týče mě, tak jsem neodehrál špatný turnaj. Po špatném začátku (půl bodu ze 4) jsem se oklepal a uhrál jsem nakonec 4 body. O proti nasazení jsem si polepšil o šest míst v pořadí. Přesto mi turnaj ukázal, že musím ve svých trénincích ještě více přidat.
Všem co se podíleli na pořádání turnaje, bych chtěl poděkovat a doufám, že budu mít možnost si tento turnaj znovu opět někdy zahrát. Zároveň děkuji trenérovi za cenné rady a šachovému svazu za finanční podporu.
Sebastian Placer
Marek Janouš
Ve dnech 23.8 – 31.8 se v Plzni hrálo MČR mužů. Turnaj byl výborně zorganizovaný, po celou dobu turnaje byl k dispozici pitný režim voda, káva, čaj. Hrálo se v plzeňském pivovaru a sál byl krásný. Turnaj se dělil na dvě části MČR a open. Dohromady se zúčastnilo 141 hráčů. V turnaji MČR se zúčastnila česká špička: David Navara, Viktor Láznička, Jiří Štoček, Babula Vlastimil, Nguyen Thai Dai Van, Zbyněk Hráček a Tomáš Polák. Předseda šachového svazu Martin Petr nám rozebíral partie v online komentářích, když jsme skončili partii, tak jsme mohli jít do online komentářích a něco málo k partii říci. Taky jsem dělal krátký rozhovor pro regionální televizi ZAK. Turnaj se mi moc líbil, získal jsem nové zkušenosti. Turnaj s těmito silnými hráči mi ukázal moje slabiny, kterým se musím věnovat. Již jsme to konzultovali s trenérem Michalem Novotným. Uhrál jsem 3 body a zapsal jsem si 26 bodů do Ela.
Marek Janouš
Matyáš Paseka
Matyáš_Paseka_MČR_mužů_2020.pdf
Adam Frank
Mistrovství České republiky mužů v šachu se konalo po 109 letech opět v Plzni. Já, společně s dalšími hráči z Beskydské šachové školy, jsem vyjel již o den dříve, protože cesta trvala okolo šesti hodin. Bydleli jsme na kolejích asi 3 kilometry od hracího sálu, proto jsme k partii museli jezdit městskou hromadnou dopravou. Hrálo se v krásných reprezentačních prostorách Plzeňského prazdroje, konkrétně v sále Pilsner Urquell. Pořadatelé zvládli vše na jedničku a turnaj se obešel bez jakýchkoli komplikací. Na oběd jsme většinou chodili do nedaleké restaurace s tradičními českými jídly. Po ranní přípravě jsme většinou hráli fotbal, večer zase různé deskové hry. Odpoledne jsme už byli nachystaní vyrazit na partii.
Byl jsem nasazený na začátku druhé poloviny startovního pole, a tak bylo jasné, že v prvním kole mě čeká někdo z první desítky. Nakonec to byl GM Thai Dai Van Nguyen. V partii jsem udělal poziční chybu, která vedla do vyrovnané pozice. V dalším průběhu jsem přehlédl hezký tah, po kterém bohužel prohrávám. Ve druhém kole jsem soupeře přehrál, ale pokazil jsem koncovku a nakonec jsem byl ještě rád za remízu. Třetí kolo jsem hrál bílýma Sicilku, konkrétně Scheveningen. V zahájení jsem korektně obětoval figurku, soupeř mi ji dalším tahem vrátil. Později jsem obětoval další figuru, soupeř ji nevzal a dostal mat. Ve čtvrtém kole jsem soupeři spadl do přípravy, ze zahájení jsem vyšel dobře, ale později jsem udělal poziční hrubku, která mi prohrála partii. Pátá partie se mi povedla, soupeře jsem přehrál, obětoval jsem figuru a následně vyhrál koncovku. V šestém kole jsem stál téměř na výhru, pozici jsem pokazil a nakonec jsem ještě prohrál, protože jsem se nesmířil s remízou. Po partii z šestého kola jsem se cítil nesvůj a sedmé kolo se mi hrálo dost špatně, kvůli zbytečným obavám ze soupeřova útoku jsem hrál divné tahy a partii skončila mou prohrou. V osmém kole jsem v příjemnější pozici přehlédl jeden tah ve variantě, takže soupeři vyšla oběť figury s následným věčným šachem. V devátém kole jsem se špatně zorientoval v zahájení a mohl jsem prohrát. Naštěstí soupeřka šance nevyužila a partie skončila remízou.
Turnaj hodnotím jako nepovedený, ambice jsem měl o hodně vyšší. Alespoň jsem nabral nějaké zkušenosti z partií a mohl opět vidět republikovou špičku na turnaji.
Chtěl bych poděkovat ŠSČR za poskytnutou podporu a také všem lidem z BŠŠ za přátelskou atmosféru!
Adam Frank
Petr Gnojek
Ve dnech 23, – 31. 8. 2020 se konalo Mistrovství ČR mužů 2020. Po 109 letech se MČR konalo v Plzni. Do Plzně jsem se s ostatními členy Beskydské šachové školy dopravili vlaky (v Praze jsme přestupovali). Byli jsme ubytováni na kolejích asi 3 kilometry od hrací místnosti.
První kolo jsem hrál s 3 nasazeným hráčem Jiřím Štočkem (2595).Měl jsem ze svého soupeře velký respekt a na zahájení to bylo vidět, protože jsem ho popletl a stál jsem špatně. Soupeř mi ovšem nabídl, že můžu obětovat kvalitu a rozehrát si figury a toho jsem využil. Dostali jsme se tak do pozice kdy jsem měl kvalitu za 2 pěšce. Pak jsem se ovšem dostal do časovky a začal jsem dělat jednu chybu za druhou, takže po 40 tahu už jsem stal zase špatně. Jenže soupeř nenašel ve vyhrané pozici tah k výhře místo toho zahrál chybu a já jsem jedinými tahy pozici zachránil.
Druhé kolo jsem hrál s Josefem Havelkou (2367). Soupeř asi neznal teorii a v zahájení nekorektně obětoval pěšce. Ovšem já jsem se v partii spokojil s pěšcem navíc, hrál jsem pasivně a měnil jsem svoje dobré figury a zůstal mi špatný střelec proti jeho dobrému jezdci (na šachovnici měl každý ještě jednu věž). Chtěl jsem svého špatného střelce rozehrát a tak jsem zahrál pěšcem na opačnou barvu a vzhledem k aktivitě soupeřových figur mi ho snadno odebral. Dostali jsme se tak do remízové koncovky střelec proti jezdci. Myslel jsem si, že tuhle pozici můžu zremizovat jakkoliv a hrál jsem zbytečně pasivně a jak to tak bývá, byl jsem potrestán a partii jsem prohrál.
Třetí kolo jsem hrál s Petrem Folkem (2122). Partii jsem rozehrál dobře, když jsem už v zahájení získal pěšce. Jenže jsem neměl úplně prostor a tak jsem udělal mezitah, když jsem měl napadeného pěšce a nevšiml jsem si, že mi může napadnout druhého a pak už to nešlo zachránit. Ve vyrovnané pozici jsem se nechtěl smířit s remízou a místo toho, abych opakoval tahy, jsem z toho uhnul a nevšiml jsem si, že soupeř může dát mezišach a pak mi sebrat pěšce. A tak jsem mohl na výhru definitivně zapomenout a musel jsem se strachovat o remízu. Naštěstí pro mě soupeř přehlédl vzdálenou opozici v pěšcové koncovce a tak jsem partii dokázal zremizovat.
Měl jsem 1 bod ze 3 a věděl jsem že pokud chci mít dobrý turnaj, tak musím přidat.
Čtvrté kolo jsem hrál s Janem Bartošem (2131). V partii jsme hráli Nimcovičovu obranu, kde jsem si celou dobu držel malou výhodu (přibližně +0,2), nic dramatického se nestalo a tak jsme se dostali do střelcové koncovky, ve které to byla remíza, ale soupeř si zkomplikoval pozici a musel ji bránit jedinými tahy. Soupeř to zvládal a já jsem to kazil a pozice se dostala do jasné remízy. Nenápadným způsobem jsem na soupeře vymyslel poslední trik a soupeř se nechal nachytat, a tak jsem se dostal do vyhrané pozice, kterou jsem postupně vyhrál.
Páté kolo jsem hrál s Jaroslavem Voříškem (2279) Partie přešla z pircovy obrany do sicilské, kde jsem chtěl hrát aktivně a nechal jsem si udělat slabé pole na d5 a slabého pěšce na d6. V partii jsem tak stál celou dobu hůř a neměl jsem úplně aktivní pokračování. Soupeř se ovšem dostával do časovky a neměl čas vyhodnotit, jestli je oběť kvality korektní nebo nekorektní. Věřil, že oběť je korektní a zahrál to, ale ukázalo se, že to bylo nekorektní a tak jsem se dostal do přivyhrané pozice, kterou jsem dotáhl do vítězství.
Šesté kolo jsem hrál s Lukášem Klementem (2260) Zahájení jsme oba zvládli podle teorie a dostali jsme se do střední hry, kde jsem na soupeře vymyslel hezký tríček, kdy nemohl zahrát nejaktivnější tah, protože by díky vazbě ztratil pěšce, ovšem soupeř to přehlédl a tak jsem získal pěšce. Postupně jsme měnili figury a moje aktivita stále narůstala a postupně jsem získal druhého pěšce. Potom už nebyl problém vyměnit i dámy a snadno vyhrát koncovku střelce proti jezdci s 2 pěšci navíc.
V turnaji jsem měl 4 body z 6 a mohl jsem začít přemýšlet o normě fidemistra.
Jenže jsem chytil těžký los, který mi nalosoval Pavla Šimáčka (2474). Soupeře jsem chtěl překvapit, ale nezvolil jsem úplně nejlepší zahájení a stal jsem dost špatně, postupně soupeř zvyšoval svou výhodu a potom našel velkou kombinací, která vedla do koncovky střelce proti jezdci a přitom měl pěšce víc. Vypadalo to že koncovku by měl jednoduše vyhrát, ale soupeř zvolil asi ten nejsložitější způsob, jaký v pozici byl a pozici si zkomplikoval, ale nakonec zvládl najít vítězný manévr a partii vyhrát.
Osmé kolo jsem hrál Eduardem Serranem Salvadorem (2299). Měl jsem po druhé za sebou černé a rozehráli jsme královskou indickou. Před svým tahem jsem vypočítal, že jeho tah nefunguje, protože bych ve variantě zahrál mezitah a soupeř by ztratil pěšce, jenže ve chvíli, kdy jsem tah zahrál, mi došlo, že ten mezitah nefunguje a tak jsem se dostal do velmi špatné pozice. Soupeř hrál partii velmi dobře a postupem času získal pěšce, potom mi ještě otevřel krále a pak ukázal skvělou spolupráci koně a dámy, kdy jsem nemohl zabránit matu a musel jsem se vzdát.
Poslední kolo jsem hrál s Petrem Šimkem (2324). Hráli jsme hodně ostré zahájení, které jsme oba museli znát, aby jeden z nás nestal hned na prohru. Oba jsme to ale znali a tak jsme přešli do pozice, kde měl izolovaného pěšce. Postupně jsme měnili figury, až měl každý koně a střelce a soupeř měl stále izolovaného pěšce. Soupeř mi na konci 30 tahu nabídl remízu, jenže já jsem chtěl po dvou prohrách za každou cenu vyhrát a remízu jsem odmítl. Bohužel pro mě jsem už to se svou snahou přehnal, zahrál jsem nesmysl a najednou jsem stál na prohru a soupeř vítěznou kombinaci našel a partii vyhrál.
Na turnaji jsem získal 4 body z 9 a obsadil jsem 45 místo. S turnajem jsem spokojený, měl jsem plno dobrých zážitků. Zpátky jsme jeli znovu vlakem do Ostravy a z Ostravy nás odvezli rodiče.
A na závěr bych chtěl poděkovat SŠČR na finanční podporu a trenérům Stanislavu Jasnému a Jakubu Rabatinovi za přípravy na partie, za levné obědy a skvělé ubytování.
Petr Gnojek
Ondřej Švanda
Přeji krásný den všem čtenářům,
od 23.8 do 31.8. se konal plzeňský šachový festival. Turnaj byl rozdělen do dvou částí. Hlavní turnaj bylo MČR, kterého se zúčastnilo celkem 76 hráčů. Open hrálo 65 lidí. Byly zde ještě doprovodné turnaje jako například turnaj ve Fischerových šachách, ale nemyslím, že byly mířeny zrovna na hráče MČR, protože ti se určitě celé dopoledne poctivě připravovali na jejich odpolední partie. Hrálo se v areálu plzeňského pivovaru. Pořadatelům se podle mě povedlo vybrat výborný hrací sál.
Svůj výsledek na turnaji hodnotím jako podprůměrný. Nejde o to, že bych skončil za nasazením, ale spíše mě mrzel můj výkon v některých partiích. První partii jsem vyhrál po mírně pochybném zahájení lehce. Druhou partii jsem hrál s panem velmistrem Hráčkem. Tato partie byla pro mě asi nejzajímavější, protože se mi povedlo zahrát zahájení normálně a možná jsem stál i lépe. Udělal jsem klasickou začátečnickou chybu, když už jsem si myslel, že nikdy neprohraju, tak jsem přešel do koncovky ,ve které mě soupeř jednoduše přehrál. Ve třetí partii byly vidět moje nedostatky v zahájení a byl jsem rád za remis. To byl můj poslední bodový zisk černými barvami. Pak jsem zahrál pěknou partii, kde se mi povedlo soupeře potrestat díky jeho chybám v zahájení. Moje následující partie s Petrem Červeným se mi moc nepovedla a nechal jsem si černými ve dvaceti chytit dámu. V další partii jsem hrál s Adamem Frankem, dostal jsem se do normální pozice, ale soupeř mě přepočítal. Naštěstí mě soupeř nezabil a já vyhrál s větší dávkou štěstí. Potom jsem měl možnost si zahrát s českým supertalentem Václavem Fiňkem. Partii jsem zahrál opravdu pěkně, dokonce jsem černými nestál ze zahájení připrohraně, ale to štěstí co jsem měl já v předchozí partii měl nyní soupeř a na konci mě přepočítal. Řekl bych, že propočtem se mu tady v Česku nemůže rovnat snad žádný mládežník. Osmou partii jsem prostě vyhrál z přípravy, což byl hrdinský čin, ale bod mi to přineslo, navíc si o to soupeř v podstatě říkal svým repertoárem. V posledním kole už jsem fakt nechtěl černými prohrát a myslím, že to bylo vidět, čekalo se kvůli naší partii na vyhlášení, které začalo o chvíli déle. Zahájení samo o sobě bylo z mé strany v pohodě, ale v závěru zahájení bylo vidět, že si moc fandím a soupeř mě potrestal, hrál jsem pak 4 hodiny prohranou pozici, ale možná jsem tam měl remízové šance, ale za svůj ležérní přístup v zahájení jsem si remízu nezasloužil.
Na turnaji jsem předvedl spoustu chyb a myslím, že jsem to mohl schytat víc. Řekněme, že si z toho vezmu ponaučení a příště budu dělat jiné chyby.
Chtěl bych poděkovat svazu za jeho podporu na tomto turnaji.
Ondřej Švanda
Vlastimil Babula ml.
Ve dnech 23. 8. – 31. 8. se v Plzni konalo Mistrovství České republiky mužů. Ǔčastnil jsem se ho poprvé a těšil jsem se na partie se silnými hráči. Hrálo se v pěkném sálu v areálu světoznámého pivovaru. Ubytováni jsme byli asi 20 minut chůze v bytě.
1. kolo – Marek Miča: Ve francouzské se mi bílými díky nepřesné hře soupeře podařilo získat výhodu, kterou jsem dále stupňoval, moje převaha se zdála být rozhodující, ale nebylo to tak jasné.
V kritické pozici jsem vše vsadil na jednu kombinaci, když ji ale soupeř pokryl zjistil jsem, že nemám dobré pokračování a ztratil jsem pěšce. Měl jsem sice aktivnější figury, ale kvůli psychologickému šoku (z lepší pozice jsem přešel do pozice, kdy je nutná úporná obrana) jsem se nezmohl ani na pořádný odpor. Tuto partii přikládám rozebranou
2. kolo – Matyáš Paseka: Černými jsem soupeři spadl do přípravy a poté přehlédl jednoduchou kombinaci, pokračování partie bylo jen agonie.
3. kolo – David Hložek: Bílými jsem získal výhodu, ale v přivyhrané koncovce jsem opět přehlédl tentokrát matovou kombinaci.
4. kolo: po třech prohrách jsem dostal volno
5. kolo – Anna Marie Koubová: Černými jsem hrál královskou indickou dosáhl jsem dobré pozice, ale když došlo na lámání chleba měl jsem málo času, proto jsem zvolil pokračování zjednodušující pozici, ale soupeřčiny lehké figury se ukázaly silnější než jsem předpokládal. Soupeřka mi však dala v časovce šanci a na jednom místě jsem byl dokonce blízko výhry, dobré pokračování jsem však, i díky tomu, že to bylo na konci šesté hodiny hry, nenašel a partii prohrál.
6. kolo – Martin Kopřiva: Tato partie byla na jednu bránu, ze zahájení jsem se díky neznalosti teorie dostal do horší pozice, kterou soupeř korunoval pěkným závěrečným útokem.
7. kolo – Miroslav Beneš: Jediná partie, kterou jsem neprohrál, v italské hře jsem po jednom pochybném tahu soupeře jednoznačně zvítězil.
8. kolo – Martin Tauš: V zahájení jsem zahrál pochybně následoval jeden můj laxní tah a partii jsem prohrál.
9.kolo – Jan Ježek: V zahájení jsem soupeře přitlačil a získal jsem kvalitu za dva pěšce, objektivně jsem měl malou výhodu, ale chtěl jsem za každou cenu vyhrát, následně se mi podařilo vymyslet takový pokus o výhru, že pozice pro mě byla velmi těžká, následně jsem prohrál.
V turnaji se mi tedy vůbec nedařilo, ziskem bodů 2/9 jsem obsadil 72. místo. V některých partiích jsem hrál rychle a naivně v jiných jsem do pozice až moc hleděl a ztrácel hodně času. Celkově bych můj výkon charakterizoval jako nevyrovnaný a na turnaj rozhodně nebudu vzpomínat v dobrém.
Závěrem bych chtěl poděkovat Šachovému svazu za poskytnutou podporu a organizátorům za bezproblémový průběh turnaje.
Vlastimil Babula ml.
Kristýna Laurincová
Prázdniny byly zakončeny vrcholným MČR mužů v krásné Plzni, kde jsem měla možnost účasti i já. Konkrétně se to konalo 23. – 31. 8., ale my, jelikož nebydlíme zrovna nejblíž, jsme vyjeli o den dřív. Cesta byla náročná a dlouhá, protože jsme bohužel po příjezdu nějakou dobu bloudili, ale nakonec jsme trefili a ubytovali se. Každý den se hrálo v 16 hodin (s výjimkou 5. a 9. kola), tudíž byla spousta volného času na přípravy a všelijaké procházky. Například já osobně jsem se s pár kamarády vydala jeden večer do kina na Tenet, což můžu doporučit. Na obědy jsme s BŠŠ chodili do vynikající restaurace poblíž ubytovny, kde jsme si zařídili levnější ceny, takže co víc si přát. Obchod byl také kousek, takže tam jsme si chodili nakupovat snídaně a večeře. Stejně tak fotbalové hřiště bylo blízko, takže nějaký ten pohyb také nechyběl.
A nyní k samotnému turnaji. Uhrála jsem 3,5 bodu z 9 možných a skončila tak pouze o 10 míst nad nasazením. Výkon tedy hodnotím jako podprůměrný, ale tolik nespokojena s ním nejsem, poněvadž turnaj byl velmi silně obsazený, a tedy jsem hrála se silnějšími soupeři a získala tak další zkušenosti a i nějaké ty body do ela.
1. kolo: David Gloser (1/2) – Partii přikládám rozebranou.
2. kolo: FM Jaroslav Voříšek (0) – Hrála se varianta španělky, na kterou jsem se dívala, ale ne tolik, protože soupeř ji hrál pouze párkrát. Pamatovala jsem si, jak se to má hrát, ale když soupeř zahrál něco jiného, což bylo horší, tak jsem samozřejmě nevěděla proč. Tedy jsem toho nevyužila a soupeř mě později přehrál a zvítězil.
3. kolo: Jáchym Němec (0) – Partie s Jášou byla poněkud divoká. Zvolil variantu Grünfelda, kterou jsem si přesně nepamatovala. Nakonec jsem z toho vyšla docela dobře, ale poté jsem udělala pár špatných rozhodnutí a v časovce jsem chybovala a prohrála.
4. kolo: Zdeněk Joukl (1) – Soupeř zvolil zahájení, kde mu vznikl dvojpěšec a izolák, a tak jsem vyměnila dámy a poté co nejvíce figur a zvítězila v pěšcové koncovce.
5. kolo: Jakub Voříšek (1/2) – Kuba se rozhodl pro ne příliš ambiciózní variantu Najdorfa. Po zahájení jsem stála dobře a snažila jsem se ho nějak pomalu přehrát, ale vznikla mi časovka a karty se obrátily. Akorát pozice už ve výhru proměnit nešla a shodli jsme se na remíze.
6. kolo: Nela Pýchová (0) – Přesně los, který jsem doufala, že nenastane. S Nelou jsme totiž bydlely spolu na pokoji, a tak to nebylo zrovna nejpříjemnější. Ale obě jsme to vzaly velmi bojovně a chtěly se porazit. Já bohužel až příliš, že jsem toho spoustu obětovala a věřila svému útoku. Jenže jsem ho přecenila a Nela vyhrála díky tomu, co po cestě sebrala.
7. kolo: Sebastian Placer (1) – Stejná varianta Grünfelda jako s Jášou, akorát teď už jsem o ní věděla o něco více. Ale později se dostala má dáma do menších komplikací, až jsem se bála, že o ni přijdu. Naštěstí se tak nestalo. Jenže jsem se už tak ve 21. tahu ocitla v časovce a v pozici se nacházela spousta taktiky. Snažila jsem se tedy poměnit co se dalo, což se mi povedlo a vyhrála jsem jezdce proti střelci (na šachovnici byly ještě dámy a věže, ale lehké figury hodně rozhodovaly), plus jsem měla celkově aktivnější figury.
8. kolo: Zdeněk Vybíral (0) – Učinila jsem pár nedobrých rozhodnutí a soupeř mě jednoduše přehrál.
9. kolo: Adam Frank (1/2) – Co víc si přát, než chytnout poslední kolo hráče ze stejného klubu… Ani jednomu se nechtělo spolu hrát, protože spolu hráváme na trénincích a tak pořád, ale museli jsme. Překvapil mě s volbou varianty najdorfa, ale naštěstí jsem ji znala docela dobře a vyšla ze zahájení daleko líp. Chtěla jsem to tedy pomalu přetavit v celý bod, ale Adam našel dobrou protihru a partie po opakování tahů skončila remízou.
Na konec bych chtěla poděkovat ŠSČR, že mi umožnili si tento suprový turnaj zahrát a také lidem z BŠŠ, kteří mi dělali příjemnou společnost a FM Jakubu Rabatinovi, který byl přítomen pro přípravy a rozbory.
Kristýna Laurincová
Jakub Kůsa
Ve dnech 23. – 31.8. 2020 jsem se poprvé zúčastnil MČR mužů, které se letos hrálo v Plzni. Hlavní turnaj se odehrával v krásných prostorech Plzeňského pivovaru. Turnaje se zúčastnilo 76 šachistů. Během turnaje jsme společně bydleli v bytě na náměstí s Kubou Vojtou, Jáchymem Němcem a s trenérem Lukášem Vlasákem, který nás na turnaji připravoval.
V turnaji jsem byl nasazen jako č. 36, chtěl jsem si hlavně zahrát se silnějšími hráči.
V 1. kole jsem se utkal s Markem Janoušem. Partie byla dlouho vyrovnaná, pak přešla do koncovky střelce proti jezdci a snažil jsem se získat výhodu. Soupeř několikrát mohl remizovat, ale správnou cestu nenašel, získal jsem pěšce, pak si každý postavil dámu a já jsem dlouho hledal výhru, kterou jsem nenašel a dal soupeřovi další možnost partii remizovat. Soupeř ale nenašel správné tahy, schoval jsem si krále před šachy a partii jsem vyhrál.
Ve 2. kole jsem hrál s Tomášem Hurdzanem. Soupeř mě překvapil volbou zahájení, takže jsem nechtěl jít do hlavní varianty a uhnul jsem, nicméně jsem stál hodně špatně, protože jsem měl oslabená černá pole. Soupeř ale také nezahrál nejlépe a dal i v jeden moment šanci partii minimálně vyrovnat, ale měl jsem silnou časovou tíseň, pokračování jsem nenašel, a i když jsem měl pěšce jen jedno pole od proměny, soupeř byl rychlejší a porazil mě.
Ve 3. kole jsem hrál s Kubou Vojtou. Protože nás oba připravoval stejný trenér, tak jsme se každý připravovali sami. Se soupeřem jsme hráli dlouhou variantu, kde na konci asi nestojím lépe, ale soupeř naštěstí prohodil tahy ve variantě a já si díky tomu zlepšil mého špatného jezdce a trochu zhoršil jeho dobrého střelce. Dále se mi partie hrála velmi dobře a připsal si druhý bod.
Ve 4. kole jsem se utkal s FM Petrem Červeným. Opět jsme hráli dlouhou teoretickou variantu, ve které jsem na konci zapomněl vložit výměnu jezdců, a díky tomu soupeř vyrovnal. Potom jsme většinu figur vyměnili a přešli jsme do věžové koncovky, která byla sice pro soupeře příjemnější, ale já ji dobře bránil a partie skončila remízou.
V 5. kole jsem se utkal s FM Danem Kožúškem. Partie se mi vůbec nepovedla a hned po zahájení jsem stál velmi špatně. Soupeř už získával materiál, ale já jsem zkusil poslední trik, po kterém bych pozici alespoň trochu zdramatizoval, a naštěstí soupeř mou hrozbu neprohlédl a přešli jsme do koncovky dvou střelců, proti věži s pěšci na stejném křídle, kde jsem cítil naději na remízu, a té jsem také dosáhl.
V 6. kole jsem hrál s FM Kubou Rabatinem. V zahájení mě soupeř překvapil a získal minimálně příjemnější pozici, ale poté přehlédl moje pokračování a rozhodl se obětovat kvalitu, čímž se situace zkomplikovala. Potom se partie zjednodušovala, což pomáhalo spíše mně, a když už jsem mohl získat výhodu, tak jsem přehlédl jednoduchou taktiku, po které jsem ztratil kvalitu a skončil jsem v koncovce bez pěšce, která byla beznadějná.
V 7. kole mě čekal další vrstevník, Ruda Jun. Na partii jsem se dobře připravil a stál jsem po zahájení lépe. Měl jsem dvojici střelců, proti dvojici jezdců, kteří byli v pozici jasně horší, ale zde jsem udělal pár nelogických rozhodnutí, střelce jsem vyměnil, protože a díky tomu soupeř dokázal vyrovnat. Sice jsem se ještě pokusil získat výhodu, ale už to nešlo, partie skončila remízou.
V 8. kole jsem se utkal s Petrem Folkem. V partii jsem stál dobře, protože jsem mohl útočit na soupeřova slabého pěšce. Partii jsem musel otevřít na královském křídle a zaútočit na krále, ale tak dlouho jsem si to připravoval, až otevřel hru soupeř a když už jsem se měl spokojit s remízou, tak jsem málem ještě partii prohrál. Partie nakonec skončila věčným šachem v dámské koncovce.
V posledním, tedy 9. kole jsem hrál s Jáchymem Němcem. V partii jsem se spíše bránil, a i když jsem se ke konci pokoušel získat výhodu, tak to nestačilo a partie skončila remízou.
Nakonec jsem skončil 34. se 4,5 body. Výsledek sice tak špatný není, ale moje hra mohal být lepší. Vím, že umím hrát lépe. Musím zapracovat na zahájení a na technice.
Chtěl bych touto cestou poděkovat Šachovému svazu ČR za finanční podporu a mému trenérovi Lukášovi Vlasákovi za pomoc s přípravou.
Jakub Kůsa
Marek Miča
V neděli 23. srpna se zahájilo po 109 letech MČR mužů v Plzni. Neměl jsem moc cílů v turnaji, hlavně jsem si chtěl zahrát se silnými hráči vyrovnané partie, což si myslím, že se mi celkem povedlo. Turnaj se mi moc líbil, akorát jak už zmiňovalo více lidí chyběli hráči 2350–2500, což byla celkem škoda, protože jsem si mohl změřit síly jenom s těma nejsilnějšíma v ČR nebo se slabšíma, než jsem já. Celkově si myslím, že turnaj se mi povedl i když to mohlo být i lepší, ale to může vždycky. Ve svém volném času jsem se hlavně připravoval na soupeře a hrál fotbal s ostatními kluky z BŠŠ. Teď už přejdu k partiím:
1.kolo Jsem se utkal s Vlastimilem Babulou mladším. Tento rok jsem s ním hrál už třikrát, avšak vždy za bílé. Tentokrát jsem s ním měl černé a rozehráli jsme Winawerovu variantu francouzské obrany. Kde se soupeř nedostal k nějaké velké protihře a po mých přesných tazích jsem se dostal k výhodě, ale soupeř měl i tak pár momentů kde partii zachránit. Později jsem ho porazil v koncovce kde už jsem měl pěšce navíc a lepší pěšcovou strukturu.
2.kolo Proti mně usedl mezinárodní mistr Josef Juřek. Ten je celkem známý tím, že má pevný repertoár, který jde těžko probít. To jsem zjistil i já, a když se všechno v rovné pozici poměnilo, musel jsem souhlasit s remízou.
3.kolo Jsem hrál s klubovým kamarádem Ondřejem Nytrou. Opět jsem rozehrál francouzskou, na kterou jsem věděl, že se Ondra bude dívat méně, protože přece jenom je moje hlavní zahájení Carokann. Ondra to nezahrál úplně dobře a po zahájení jsem se dostal k maličké výhodě. Poté přišlo pár špatných tahů a já se mohl radovat z druhé výhry.
4.kolo Jsem si zahrál se silným velmistrem Jiřím Štočkem. Přípravu jsem měl trochu usnadněnou, protože jsem s ním již hrál simultánku na Festivalu Letní Pardubice. Rozehrál jsem tudíž stejné zahájení, jelikož v Pardubicích se mi v něm podařilo vybojovat půl bod. Tentokrát mně ale soupeř nemilosrdně překvapil v zahájení a rozehráli jsme něco co ani jeden z nás moc dobře asi neznal. Do střední hry jsem se dostal s menší výhodou, ale poté přišla skvělá hra Jiřího Štočka, kdy mě přehrál a dostal se do lepší pozice. Nakonec jsem z toho tak nějak vybruslil a dostal se do rovné pozice kde jsem však pod tlakem časové tísně udělal rozhodující chybu a partii prohrál.
5.kolo Jsem se utkal s Pavlem Němcem. Znova jsem si zkusil francouzskou obranu. Soupeř si na mně připravil něco co, ještě nehrál, ale za nedlouho přehlédl taktiku a ztratil pěšce. Pak jsem situaci podcenil a dostal se pod silný tlak soupeře, který jsem však přežil a zahájil protiútok na který soupeř nestačil.
6.kolo Proti mně usedl silný velmistr Tomáš Polák. V partii mě překvapil zahájením a já jsem strávil dost dlouho nad tím, jak to zahrát co nejpřesněji, soupeře se taky nad pár tahy musel dost zamyslet a potom vznikla lepší pozice pro mě kde jsem kvůli časové tísní udělal nepřesnost a dostal se do trochu horší koncovky, kde jsem udělal další chyby, a nakonec prohrál.
7.kolo Jsem hrál proti Vojtěchovi Říhovi. Překvapil jsem ho v zahájení, protože jsem zvolil Skandinávskou, ve které jsem viděl, že se mu moc nedaří. Soupeř se pravděpodobně přes Covid prázdniny podíval na toto zahájení a zahrál teoretickou linii na kterou jsem se také díval a skončilo to v rovné pozici, kde jsme pomalu manévrovali, až jsme se dostali do časové tísně, ve které jsem ztratil pěšce a dostal se do prohrané koncovky, kterou ale musel můj soupeř zahrát přesně. To však neudělal a já jsem dokázal koncovku ubránit.
8.kolo Jsem se utkal s dalším silným mládežníkem Davidem Gloserem. V zahájení se můj soupeř dostal do pozice, které nerozuměl tolik jako já. Pak můj soupeř nekorektně obětoval pěšce a dostal se do problému. Poté jsem přešel do koncovky, kde jsem vyměnil 2 věže za dámu a pěšce a s materiální převahou jsem pak koncovku vyhrál
9.kolo Proti mně usedl malý Václav Finěk. Věděl jsem, že bude mít hodně dobrou přípravu, a proto jsem zkusil něco co jsem ještě nikdy nehrál, maximálně párkrát na internetu. A světe div se on byl na to připraven. V zahájení jsem se dostal celkem do vážných problému, které Vašek nevyřešil úplně nejlépe a já jsem ve střední hře vyrovnal. Vašek ale nechtěl remízu, bude to možná i tím, že hrál o IM normu a začal útočit na mého krále. To ale bylo pomalé a já mezi tím začal hrát na druhém křídle kde jsem si vzal pěšáka. Pak jsem to uspěchal a místo toho abych si vzal druhého pěšce jsem rovnou přešel do koncovky o které jsem si myslel, že ji vyhraji. Koncovka byla sice lepší, ale po přesné hře bílého partie skončila remízou.
Na závěr bych chtěl poděkovat šachovému svazu České republiky za podporu a Kubovi Rabatinovi za pečlivé přípravy.
Marek Miča
Jakub Stinka
Shrnutí mčr:
Mistrovství České republiky v Plzni jsem si patřičně užil, i když výsledek nebyl dle mých představ.Měl jsem velké ambice a to mě ve výsledku asi moc nepomohlo.Turnaj začal slibně a vůbec prostředí ve kterém se v Plzni hrálo bylo moc hezké a pořadatelé měli výbornou organizaci.
Pro mě byl obrovský zážitek z turnaje okořeněn hrou s GM Davidem Navarou.Jsem za tuto zkušenost velice rád a pochopil jsem, že elo 2700+ je mi zatím velice vzdálené a rozhodně mám velkou motivaci.
Budu se snažit na sobě během roku více pracovat,aby se mi šachově lépe vedlo
Šachu zdar
Jakub Stinka
Richard Stalmach
Ve dne 22.8. mi skončilo Mistrovství Evropské unie a rovnou z Koutů jsem se s trenérem Standou Jasným a Janoušovými dopravili do Plzně. Cesta autem byla dlouhá, jelikož jsme jeli přes celou republiku. Po příjezdu už na nás na kolejích čekali ostatní z BŠŠ, kteří přijeli o chvíli dříve. Dny probíhaly podobně, jelikož se kola až na 2 dny hrály v 16:00, jsme měli dost volného času. Ráno probíhaly přípravy a poté jsme vycházeli na oběd. Na obědy jsme chodili do nedaleké restaurace, kde se nám podařilo domluvit levnější jídlo. Po obědě jsme si opakovali přípravy. V 15:20 nám jezdil bus na kolo, na který jsme i několikrát museli běžet :D.
- kolo – Malinovský Petr (2081)
Partie se mi hrála dobře, po oběti pěšce jsem se dostal k aktivitě a soupeř postupně začal stahovat figurky. Na závěr se mi povedl krásný motiv, kdy jsem obětoval dámu a zvítězil.
- kolo – GM Babula Vlastimil (2571)
Na partii jsem se těšil, ale zahájení se mi úplně nepovedlo. Poměnilo se pár figur a po dalším průběhu nám vznikla koncovka-střelec proti jezdci a pěšcovi. Za pika jsem měl aktivního krále, tudíž pozice byla objektivně remíza, ale po pár nepřesnostech jsem mohl prohrát. To se naštěstí nestalo a partie skončila remízou.
- kolo – FM Havelka Josef (2367)
Asi nejpovedenější partie, kde mi soupeř vlezl do přípravy. Měl jsem hodinu a půl proti půl hodině a bez větších problémů se mi povedlo partii dovést k vítězství.
- kolo – GM Michalík Peter (2593)
Další partie, na kterou jsem se těšil. Po zahájení nám vznikla normální pozice, kde jsem mohl získat menší výhodu, ale po asi 45 minutách přemýšlení jsem zakombinoval a to se mi za několik tahů vymstilo. Počítal jsem jeden tah, po kterém musí hrát černý přesně a i tak ta pozice je nejspíš remíza, počítač říká něco jiného, ale výhru jsem nenašel. Ale místo toho tahu mne napadl ještě jeden tah, který jsem zahrál a který prohrává.
- kolo – FM Finěk Václav (2344)
Partie se mi vůbec nepovedla a vůbec jsem si nezahrál. Ale ještě se mi povedlo dojít do pozice, která se dala hrát, ale při docházejícím času jsem udělal pár nepřesností a toho soupeř skvěle využil a vyhrál.
- kolo – Brožka Karel (1991)
Partie se mi hrála hodně dobře a postupně jsem vylepšoval pozici. Soupeři ještě k tomu docházel čas a pozici neměl vůbec jednoduchou, tudíž se mu nepovedlo najít nejlepší možnosti a toho jsem využil a vyhrál.
- kolo – Němec Pavel (2243)
Zahájení jsem nezvolil moc dobře, jelikož se na mě soupeř připravil, ale dostali jsme se do rovné pozice. Po pár chybách soupeř krásně obětoval figuru a úplně mne rozstřílel. I já jakožto prohrávající strana jsem si tu partii užil :D.
- kolo – Voříšek Jakub (2205)
Rozehráli jsme poklidné zahájení, kde spíš měl menší výhodu soupeř. V průběhu jsem vyměnil střelce za jezdce a dostal se do pozice 2 věže a kůň proti 2 věžím a střelci. Pozice byla vyrovnaná, ale soupeři již docházel čas a tudíž nehrál nejpřesněji. Postupně jsem zaktivizoval krále a došel pěšcem až na c6, což k výhře stačilo.
- kolo – WFM Pýchová Nela (2159)
Příprava krásně vyšla a za černé jsem dostal velice příjemnou pozici. Postupně jsem zvyšoval výhodu a ke konci se dostal k rozhodujícímu útoku. Soupeřka měla jedinou cestu k záchraně, kterou ale na 30 vteřinách nenašla.
Ke konci prázdnin jsem měl 18 partií v řadě, což naštěstí nijak neovlivnilo můj výkon a s celkovým 19. místem a ziskem 5,5 bodů jsem spokojen. Všechno proběhlo bez větších problému, což k dnešní situaci je super. Chci poděkovat šachovému svazu České republiky za podporu. Kubovi Rabatinovi a Standovi Jasnému za pomoc s přípravami a za to, že s námi trávili čas a většinu věcí nám zařídili.
Richard Stalmach
Ondřej Nytra
Ve dnech 23. až 31. srpna proběhlo MČR mužů 2020, kterého jsem se měl čest zúčastnit. Turnaj se hrál po velmi dlouhé době, přesněji po 109 letech v Plzni v sálu Plzeňského Prazdroje. Všechna kola s výjimkou posledního, které začínalo v 10:00, začínala v 16:00. Vedle sálu, kde se hrálo MČR se hrál turnaj Calliditas Open. Všechny partie se daly sledovat on-line a k tomu většinu z nich komentoval Martin Petr a čas od času k němu přišel host, což stream dokázalo ozvláštnit. Rád bych poděkoval i organizátorům za pěkně uspořádaný turnaj, jehož součástí bylo občerstvení a obrazovky, na kterých se po dohrání dalo sledovat, jak hrají ostatní hráči. Turnaj se hrál bez diváků, což bylo určitě pro hodně hráčů, kteří nemají rádi hlučná prostředí, prospěšné.
Na turnaj jsem vyjel s výpravou BŠŠ ve složení: Kuba Rabatin, Marek Miča, Kristýna Laurincová, Matyáš Paseka, Richard Stalmach, Petr Gnojek, Adam Frank, Pavlína Dudová, Jakub Konečný a Lucian Vantuch s trenérem Stanislavem Jasným. Všichni jsme byli ubytováni na kolejích univerzity.
První kolo jsem bohužel kvůli mému dosavadnímu ELO hodnocení, které mě přivedlo na pozici posledního nasazeného, nehrál vůbec, což mě opravdu mrzelo, protože turnaj s takovými hráči se nehraje každý den.
Druhé kolo jsem hrál s IM Milanem Orságem. S panem Milanem byla velmi pěkná hra. Rozehrál se Reti s 2. tahem d4. V partii jsem mohl mít velmi silné pokračování, bohužel jsem přehlédl v propočtu jediný tah, proto jsem vzal jiného pěšce a potom šel docela zbaběle do vynuceného věčného šachu.
Třetí kolo jsem hrál s FM Markem Mičou. Rozehrála se Francouzská, v 7 však tahu přišel nekorektní tah, kterého jsem mohl využít, ale byl jsem paličatý a šel velmi šablonovitě. Přišla velká chyba, kde jsem prohodil tahy a ruka byla rychlejší než mozek. Tudíž rychlá a potupná prohra.
Čtvrté kolo jsem odehrál s IM Josefem Juřkem. Rozehrála se Francouzská bez vložení Db6. Soupeř mi spadnul do přípravy a po jedné jeho chybě jsem mu nedal šanci partii otočit a zakončil ji pěkným taktickým motivem. Partie skončila výhrou na mé konto.
Páté kolo jsem si zahrál s GM Pavlem Šimáčkem. Samozřejmě by to nešlo jinak než s překvapením v zahájení, kde jsem si spletl tahy s hlavní variantou a tím totálně zkazil celou partii.
Šesté kolo jsem hrál s Markem Kawulokem. Byla rozehrána Sicilská obrana, kde mě překvapil ve 13. tahu, který jsem hrál prvně. Protože jsem si vzpomněl na plán, který hrál Karpov, což byla oběť věže na f7, šel jsem do této varianty taktéž, což byla ohromná chyba, velice nerozvážně a nepřipraveně jsem se dostal do prohrané pozice. K mému štěstí pan Kawulok nejspíše nezvládl dlouho vedenou pozici a v poměrné časovce udělal ohromnou chybu, která skončila mým vítězstvím a uznávám, že tato výhra byla s velkým štěstím.
Sedmé kolo jsem hrál s FM Petrem Červeným. Po slibném začátku, kde jsem bohužel nezvolil otevřenou španělku, mě soupeř překvapil méně hranou variantou. V partii jsem nevyměnil střelce za koně, což byla chyba postupně vedoucí k mé prohře.
Osmé kolo jsem hrál s Jonášem Eretem. Byl jsem překvapen zahájením, které soupeř zvolil, ale jsem rád, že jsem si vyzkoušel něco nového. V partii přišly z mé strany 2 chyby, přičemž mi soupeř po poslední chybě nedal šanci.
Deváté kolo jsem hrál s hráčem Ondřejem Tomanem. Byl rozehrán Caro-Kann, kde mi soupeř tahem G4 dal výhodu. Postupem času jsem měl lepší pozici, ale jeden zbytečný tah celou výhodu zvrátil a po oběti figury mohl hrát na výhru černý, čehož však nevyužil a partie skončila remízou.
Celý turnaj hodnotím pozitivně, protože mi šlo o získání ELO bodů a o nabrání nových zkušeností, což se mi splnilo.
Celý turnaj proběhl v naprostém pořádku.
Tímto bych rád poděkoval Českému Svazu za poskytnutý grant.
Nytra Ondřej
Jáchym Šmolík
Ve dnech 23.-31.8. jsem se poprvé zúčastnil MČR mužů,které se letos konalo v Plzni.Turnaj se konal v krásných prostorech Plzeňského pivovaru.Turnaje se celkem zúčastnilo 76 hráčů.
Cílem mé účasti na turnaji bylo si zahrát s dobrými hráči a ochutnat atmosféru prestižního turnaje.
1.Kolo
Serrano Salvador Eduardo – Šmolík Jáchym 1/2-1/2
Ze zahájení jsem vyšel lépe a rovnou se přešlo do koncovky ,která byla pro mě trochu lepší,ale výhodu jsem nedokázal realizovat a partie skončila remízou.
2.kolo
Šmolík Jáchym – Rabatin Jakub 0-1
V zahájení jsme oba rozestavěli normální vyrovnanou pozici,kde jsem úplně zbytečně šel pro pěšce a ztratil čas a po taktickém omylu soupeř stál trochu lépe,ale v kritický moment jsem v časovce nezvládl obranu a partii prohrál.
3.kolo
Šmolík Jáchym – Toman Ondřej 0-1
V zahájení jsem se špatně rozhodl a snažil se hrát podle přípravy,což se mi nevyplatilo a ztratil jsem pěšce,ale soupeř nezahrál úplně přesně a přešli jsme do remízové koncovky,kterou jsem po tragickém výkonu dokázal prohrát.
4.kolo
Beneš Miroslav – Šmolík Jáchym 1/2-1/2
V zahájení jsem hrál nepřesně a stál jsem fakt hrozně, ale díky vynalézavosti jsem partii převedl do trochu lepší pozice,kterou jsem nakonec zapůlil.
5.kolo
Šmolík Jáchym – Tauš Martin 1-0
Rozestavělo se normální zahájení,ve střední hře soupeř udělal naprosto banální chybu,kterou jsem mohl naprosto jednoduše takticky využít a mít čistého pěšce více,ale zbytečně jsem se bál kompenzace soupeře.Partie se dále vyvíjela normálně, já si vzal pěšce a soupeř nevyužil kompenzaci a vyhrál jsem koncovku.
6.kolo
Ludvík Tomáš – Šmolík Jáchym 0-1
Po zahájení jsem zahrál zbytečný tah,ale soupeř se v pozici špatně orientoval a pomalu jsem pozici zlepšoval ,až soupeř v časovce udělal chybu,musel mi dát kvalitu a pozici jsem pak již poměrně jednoduše vyhrál.
7.kolo
Šmolík Jáchym – Novotný Michal 0-1
V zahájení mě soupeř překvapil boční variantou ,tak jsem pozici postavil neslaně,nemastně a nevěděl, co mám dělat…neměl jsem plán a v pozici se sám porazil.
8.kolo
Šimek Petr ml. – Šmolík Jáchym 1-0
Tahle partie byla moje nejzajímavější ,proto jsem ji zanalyzoval.Partie byla velmi divoká, viz. dole analýza.
9.kolo
Šmolík Jáchym – Kureš Michael 1/2-1/2
V zahájení jsem získal jasnou výhodu,kterou jsem mohl v jeden moment hodně zvýraznit,ale pokazil jsem to a partii remizoval.
Můj výkon celkově hodnotím jako průměrný.
Jinak bych moc chtěl poděkovat ŠSČR za podporu,pořadatelům za krásně připravené prostředí a mému trenérovi Tadeášovi Baláčkovi za přípravy.
Jáchym Šmolík