Třetí kolo MMaS
V pondělí na státní svátek a vzpomínku na Den vzniku samostatného Československa nás čeká první dvojkolo. Dopolední třetí kolo začalo v 9:00 a odpoledne v 15:00 zahájíme kolo čtvrté. Někteří včera využili volného odpoledne procházkou nebo využitím hotelových služeb a někteří si zahráli 11-kolový bleskový „delay“ turnaj 3min+3s/tah, který s 10 body vyhrál FM Martin Fargač z Třince.
V druhém kole jsem zmínil, že první šachovnice v nejstarší kategorii do 16 let je prokletá, protože v prvním ani druhém kole jsme nebyli svědkem rezultátu. Třetí kolo kletbu neprolomilo, protože zase došlo k remíze, nyní konkrétně mezi Jakubem Škňouřilem a Matějem Krajíčkem. Druhá šachovnice se tohoto trendu držela taky, když v 32. tahu Viktorie Buchtová přijmula nabídku remízy od Alexe Macoška. Po třech kolech máme tedy pouze tři hráče, kteří se vydali do vedení s plným počtem všech 3 bodů. Jedná se o Vojtěcha Velíma, Vojtěcha Ladislava a Amálii Zádrapovou.
Máme po třetím kole, ale zatím jsem si víc než jist, že jsme na 11. šachovnici kategorie U16 viděli smolaře turnaje. Hanuš Horák v této naprosto s přehledem vyhrané pěšcové koncovce zaváhal a stálo ho to prohru.
Na první pohled se může zdát, že vyhrává vlastně jakýkoli tah, ale černý dokázal najít a zahrát ten jeden vyvolený prohrávající tah. V partii přišlo 49…c6 a po 50.c5 se černý vzdal, protože nedokáže zabránit postupu obou bílých pěšců.
V kategorii do 14 let jsme na druhé desce mohli vidět ukázkovou horskou dráhu. Ukazatel hodnocení se při analýze houpal nahoru a dolů asi jako děti z U10, které celý den a noc běhají po hotelu mezi patry. I když měl černý ve střední hře pěšce navíc, tak pozičně moc dobře nestál. Bílý měl na pár tahů jezdce navíc, kterého záhy ztratil a po výměně obou věžek vnikla pozice, ze které se hrála dámská koncovka s třemi pěšci navíc v prospěch černého. Po sérii několika šachů se Mathias Jordan hrající za černé rozhodl vzorec svých tahů změnit. Zahrál tah pěšcem kupředu s myšlenkou, že za pár tahů bude mít dámy dvě. Po postupu pěšce ale dostal tvrdou facku v podobě šachu krále na sloupci, na kterém byla i dáma. Bez dámy zkusil ještě pár tahů a poté se vzdal.
Na třetí šachovnici nám Tobiáš Komárek a Ondřej Boff ukázali, že někdy k výhře nestačí aní dáma navíc. Ve finální pozici už bohužel černý nemá jak plně zužitkovat materiální převahu.
Dvanáctky ve třetím kole měly jen 3 remízy, přičemž se jednalo o druhou polovinu šachovnic. Na prvních deskách jsme viděli jen samé rezultáty, takže bylo na co koukat! Na čtvrté desce černými zaválel Honza Burel, který nám ukázal hezkou miniaturku skotské. Po 1.e4 e5 2.Jf3 Jc6 3.d4 exd4 4.Jxd4 Sc5 přišlo 5.Jf5 a černý soupeře „namlsal“ na pěšce na g7. Bílý sice pěšce opravdu získal, ale jeho pozice utrpěla dosti potíží. Už z pohledu na pozici po 16…Sg4 je opticky jasné, kdo udával tempo hry.
Po třetím kole se nám vyjasnila čtveřice hráčů s plným počtem bodů. Martin Vaněk, Hovhannisyan Narek, Jan Burel a Jan Kožušník.
V nejmladší kategorii do 10 let jsme ve třetím kole nezaznamenali jedinou remízu! Naši nejmenší hráli otevřené a velmi zajímavé šachy. Další zajímavostí, že z 18 partií tvořila přesně polovina výhry bílého a druhá polovina výhry černého. Po třetím kole vykrystalizovalo 5 hráčů s plným počtem bodů: Jakub Macharáček, Michal Cagáň, Jakub Milián, Antonín Kukla a Filip Stepnička.
Aleš Pekárek
Odkazy:
- stránka soutěže
- výsledky
- Online přenosy
- Fotogalerie
- článek Mistrovství Moravy a Slezska mládeže zahájeno
- článek MaMS po prvním kole
- článek MMaS pokračuje druhým kolem a bleskovým turnajem