TŠN, Uzavřený IM turnaj Pobeskydí 2023 – vítězství a druhá norma IM pro FM Petra Gnojka!
Petr Gnojek
Ve dnech 6. – 10. 4. 2023 se uskutečnil 42. ročník Turnajů šachových nadějí, jehož součástí byl také turnaj Pobeskydí open a uzavřený IM turnaj. Já jsem byl pozván do IM turnaje, což mi udělalo obrovskou radost a nabídku jsem přijal. Turnaj byl velmi kvalitní, ke splnění normy mi stačilo s mým elem 2331 uhrát „pouze“ 6,5 bodů, což byl můj hlavní cíl.
V prvním kole jsem hrál bílýma s WIM Anastasii Rakhmangulovou (2266). Rozehráli jsme zajímavou variantu Slovanské obrany, kterou jsem neznal a nezahrál jsem ji úplně dobře. Soupeřka však nevyužila šanci přebrat iniciativu a pozice se vyrovnala. Postupem času jsem začal ve střední hře získávat výhodu. Soupeřka se dobře bránila, a tak jsem se rozhodl použít nepřesné, ale v daný moment správné rozhodnutí. V časové tísni jsem donutil soupeřku udělat rozhodující chybu a partii jsem vyhrál.
V druhém kole jsem hrál bílýma s Erwanem Leverem (2269). Na tuto partii mi vyšla příprava a soupeř byl evidentně zaskočený, nereagoval moc dobře a ztratil pěšce. Vypadalo to, že lehce dojdu k druhému bodu, jenže situaci jsem si výrazně zkomplikoval, a několika nepřesnostmi jsme se dostali do remízové věžovky. Stále jsem věřil, že můžu partii zlomit na svoji stranu, což se díky nepřesné obraně soupeře povedlo a se štěstím jsem i druhou partii vyhrál.
Ve třetím kole jsem hrál černýma s WFM Nikolou Mayrhuberovou (2128). V této partii se mi naopak zahájení vůbec nepovedlo a dostal jsem se do připrohrané pozice, soupeřka ovšem nenašla vítězný motiv a pozice se téměř vyrovnala. Nastala klíčová pozice, kde jsem soupeřce nabídl přejít do koncovky, která by nejspíš skončila remízou. Soupeřka ovšem viděla variantu, o které byla přesvědčena, že vede do vynucené remízy, ovšem opak byl pravdou a krásným tahem jsem prakticky rozhodl partii ve svůj prospěch a po několika tazích jsem dovedl partii do vítězství.
Hrálo se náročným dvojkolových systémem, vytvořil jsem si v turnaji dobrou pozici, a proto jsem se nebránil přijmout v následujících dvou kolech nabídky remíz od IM Matyáše Marka (2331) a IM Damiana Lewtaka (2385).
Stále jsem ke splnění IM normy potřeboval alespoň jednou vyhrát, což jsem chtěl hned v následujícím kole s IM Lukášem Klímou (2338). Soupeř mi zahrál variantu Královské indické, kterou už jsem dlouho nehrál, zahrál jsem ji ovšem správně a snažil jsem si vytvořit převahu, což se mi povedlo. Donutil jsem soupeře obětovat figuru, a potřeboval jsem zahrát několik přesných tahů, abych získal rozhodující převahu. Zahrál jsem ovšem několik nepřesností, výhodu jsem ztratil a partie vedla vynuceně do remízové koncovky.
V sedmém kole jsem hrál klíčovou partii turnaje černýma s FM Vlastimilem Babulou (2326). Rozehráli jsme ostrou variantu Sicilské obrany, ve které jsme oba chtěli donutit toho druhého udělat chybu. Střední hru jsem hrál lépe a dokázal jsem získat převahu, jenže pak jsem udělal obrovskou chybu, po které mohl soupeř krásnou variantou partii vyhrát. Ani jeden jsme tuto možnost v partii neviděli, byla zde ovšem možnost za soupeře přejít do koncovky dámy proti dvěma věžím, oba jsme pozici vyhodnotili, že bych ji mohl vyhrát, ovšem při přesné obraně by partie skončila remízou. Soupeř ovšem zvolil cestu, která vedle vynuceně do prohrané pozice a partii jsem tak vyhrál.
V osmém kole jsem hrál bílýma s FM Patrikem Števíkem (2346). V případě vítězství bych si již s předstihem zajistil normu, a proto jsem zvolil hodně nepříjemné zahájení. Soupeř si s tím neporadil úplně dobře a získal jsem tak obrovskou převahu. Soupeř se rozhodl bránit tomuto osudu, šel do ostré pozice, ve které nastal chaos. Byl jsem přesvědčený, že v pozici musím stát na výhru, ale nenašel jsem vítězné pokračování, a naopak jsem se dostal do prohrané pozice. V pozici jsem měl čistého pěšce méně, ovšem soupeř se špatně rozhodl přejít do věžové koncovky, která byla při mém přesném pokračování remízová. Věžovku jsem bránil dobře a partie tak po divokém průběhu skončila remízou.
V devátém kole jsem hrál černýma s WFM Honoratou Kucharskou (2173). Ke splnění normy mi stačila uhrát v této partii remíza, a tak jsem neváhal a přijmul jsem nabídku od soupeřky po několika tazích.
Celkově se mi podařilo uhrát 6,5 bodů z 9, což mi zajistilo moji druhou IM normu, a dokonce i vítězství v celém turnaji. S touto Velikonoční akci jsem tak velmi spokojený a těším se na další turnaj.
Na závěr bych chtěl poděkovat ŠSČR za finanční podporu na tento turnaj, i všem, kteří mě v tomto turnaji podporovali a drželi mi palce.
Petr Gnojek
Vlastimil Babula ml.
O Velikonocích, tedy od 6. do 10. dubna jsem se ve Frýdku-Místku zúčastnil uzavřeného IM turnaje. Turnaje jako Pobeskydí open nebo Turnaj šachových nadějí zde mají dlouhou tradici, a i já jsem z nich už měl v minulosti několik příjemných šachových zážitků. Proto, když nastala možnost, jsem se o své účasti nemusel dlouho rozmýšlet. Na IM normu stačilo získat 6,5 bodu, já jsem si ale primárně jel zahrát šachy a až potom případně přemýšlet o normách.
Specifikem turnaje byl časový harmonogram. V pěti dnech bylo potřeba stihnout odehrát 9 kol, což znamenalo pravidelná dvojkola. Navíc se po čtyřicátém tahu nepřidávalo 30 minut. Náročný program a „nekonečná časovka“ tak měly zákonitě za následek větší počet hrubek než na podobných turnajích rozložených do více dnů.
Hned v prvním kole jsem pocítil tento rozdíl na vlastní kůži. V méně obvyklé variantě Najdorfa jsem soupeře přepočítal a získal materiální převahu, která by měla stačit k výhře. Pozice ale pořád nebyla nejjednodušší a k realizaci jsem navíc měl velmi málo času na hodinách. To způsobilo, že jsem se nezorientoval a rychle prohrál.
I přes nepodařený vstup do turnaje jsem ve druhém kole byl zase velmi blízko celému bodu, tentokráte proti prvnímu nasazenému. Celou partii jsem stál lépe, nicméně soupeř se houževnatě bránil, a nakonec z toho byla jen remíza. Ve třetím kole jsem rozehrál zahájení obstojně, ale v trochu nepříjemné pozici jsem udělal banální chybu v propočtu a na místě prohrál. Následně jsem proti velmi dobře připravované soupeřce černými vyrovnal, ale do takové pozice, ve které byla remíza jediným myslitelným výsledkem.
V pátém kole jsem si zapsal první výhru poté, co si můj soupeř popletl přípravu a skončil v úplně prohrané pozici. Neradoval jsem se však příliš dlouho, protože jsem hned po obědě hrubku „vrátil“. V trochu příjemnější pozici jsem přehlédl jednoduchou soupeřčinu možnost a partii prohrál. Následovala partie s Peťou Gnojkem, kterému tímto gratuluji k zisku IM normy. Založil jsem ji bojovně a chtěl jsem vyhrát, ale skončilo to přesně naopak. Po napínavém taktickém závěru mi nezbylo nic jiného než položit krále. Konec této partie přikládám rozebraný.
Dvě kola před koncem jsem si řekl, že už nemám co ztratit, a tak jsem proti zajímavě hrajícímu soupeři zvolil Královskou indickou. Přehrál jsem ho a partii zakončil pěkným matem. Tuto přikládám rozebranou celou. V posledním kole jsem bílými bez větších problémů vyhrál, ale stejně jsem domů spokojený neodjížděl.
Celkově mi 4/9 stačilo na 8. místo i když s náskokem 2,5 na předposledního. Každopádně jsem rád za nové zkušenosti.
Co se týká organizace, tak opravdu nebylo co vytknout. Bylo vidět, že se celý organizátorský tým moc snažil, vše proběhlo bezproblémově.
Tímto bych chtěl poděkovat Šachovému svazu za podporu a organizátorům za pěkný turnaj.
Vlastimil Babula
Výsledky na chess-results.