V Turecku jen místy slunečno

V tureckém Gebze probíhá od čtvrtého září světový šampionát juniorů a juniorek do 20 let. V kategorii juniorů se prezentovalo úctyhodných 165 hráčů, z toho hned čtyři z nich mají rating přes 2600. Českou republiku reprezentuje Martin Hollan, který je s ratingem 2336 nasazený jako č. 88, tedy těsně za polovinou. V kategorii juniorek bojuje 98 juniorek a zde má ČR dokonce trojí zastoupení, do země rozprostírající se na dvou kontinentech se vypravily Natálie Kaňáková (st. č. 28), Nela Pýchová (st. č. 33) a benjamínek výpravy Karin Němcová (st. č. 60). Turnaj se hraje každý den s výjimkou včerejší neděle, kdy měli hráči a hráčky volno. Nové světové šampióny se tak dozvíme 15. září.

Natálie Kaňáková (foto: web soutěže)

Česká čtveřice si nepočíná vyloženě špatně, ale žádná sláva to rozhodně také není. Kladně lze zatím hodnotit pouze výsledek Natálie Kaňákové. Naty dokázala v prvních dvou kolech zvítězit, načež udržela na uzdě dvě silné soupeřky: jedenáctou nasazenou Antovou a třetí nasazenou Assaubayevovou. Až v pátém kole podlehla sedmé nasazené Rusce Dordzhievové. V dnešním šestém kole změří síly s ratingově o dost slabší Indkou, ale právě u Indek může hodnota ratingu velice klamat! V případě výhry by se naše reprezentantka opět posunula na „těžší kalibry“.

Nela Pýchová má sice jen o půl bodu méně, ale na rozdíl od své reprezentační kolegyně má se silnějšími soupeřkami 0/2, 2,5 bodu tak uhrála proti ratingově výrazně slabším hráčkám. Pokud chce Nela dosáhnout solidního umístění, musí zabrat. Turnaj je však ještě dlouhý, máme před sebou ještě šest kol.

Nejméně z trojice našich juniorek se však daří nejmladší z nich. Karin Němcová sice „služebně“ patří ještě do D16, ale zkušeností už má poměrně dost, letos na jaře se blýskla skvělým výkonem a výsledkem na ME žen, které se hrálo u našich východních sousedů. Karin si do Turecka bohužel vůbec nepřivezla dobrou formu, z pěti partií zatím uhrála pouze dvě remízy, přičemž ale čtyřikrát z pěti partií byla nasazenou hráčkou.

Martin Hollan nezačal turnaj příliš dobře, konkrétně dvěma nulami. Na slabších soupeřích se však rozehrál a dostal se na padesát procent. Teprve dnes ho tak čeká další těžší prověrka, a to v partii s IM Sibashvilim z Gruzie.

David Kaňovský