V závěru MS mládeže na Rhodosu nás překvapilo tempo

Poslední dva hrací dny probíhaly v hotelu Rodos Palace bleskové partie. Naši reprezentanti odehráli 11 partií tempem 2x 5 min plus 3 sekundy / tah, které se nakonec pro nás ukázalo trochu nešikovné. Právě pro nás nezvyklé tempo hry a možná také únava z předchozích 11 partií v rapid tempu přinesly české výpravě pouze smíšené výsledky.

 

Bohužel smutným překvapením skončily první dvě partie Vojtěcha Velíma. Obhajovat pozici nasazené jedničky je vždy těžké a bohužel to platilo i v našem případě. Vojtěch tak nezakončil první den šťastně, ale o co byl horší první den, s o to větší razancí vstoupil Vojtěch do druhého dne a porážel jednoho soupeře za druhým. Velkou škodou ale byla prohra v předposledním kole, která znamenala ztrátu medailové ambice. Konečné deváté místo a 7 získaných bodů však špatných není, škoda předposledního kola!

Příjemné dvanácté místo získal náš další reprezentant, Edvard Kolář, který získal jen o půl bodu méně než Vojtěch. Edvard odehrál hezký turnaj, ale bylo na něm celou dobu znát, že mu daleko více sedí delší, praktické partie. Dvanácté místo na světě v bleskovkách a přírůstek Ela 27 bodů rozhodně stojí za pochvalu!

Dobře zahrál také Tomáš Gernert, který v osmém kole dokázal porazit silného soupeře z Německa s Elem 1941. Další partie zvládl odehrát v pohodě, i vzhledem ke svým mezinárodním zkušenostem. Konečných 5,5 bodu a získané 25. místo je tak příjemných, stejně jako Elový přírůstek 24 bodů.

Shodně 5,5 bodu získal také Jindřich Trejbal. Oproti rapid šachu to bylo o půl bodu méně, který šel získat právě v poslední partii, ale po lítém boji partie skončila smírně. Jindřich se umístil ve skupině hráčů na 22. až 31. místě, na pomocné hodnocení to bylo právě třicáté místo. Úspěchem ale toto umístění nazvat nelze vzhledem ke startovnímu číslu 24.

Bleskovou částí skončilo Mistrovství světa mládeže 2025, které v pěti dnech (plus den příjezdu a odjezdu) přivedlo na Rhodos více než čtyři stovky mladých šachistů. Česká čtyřčlenná výprava nepatřila k nejpočetnějším, ale ani mezi nejmenší. Nejpočetnější byly výpravy z domácího Řecka (57 hráčů), Jihoafrické republiky (51 hráčů), hráčů pod vlajkou FIDE (45 účastníků), Polska (44 hráčů) a Tuniska (30 reprezentantů).

 

Celkově bylo mistrovství zorganizováno na vysoké úrovni, kola začínala v zásadě podle plánu a dobrým nápadem se ukázala možnost v předstihu dostavit se do sálu, aby se rozložily kontroly fair play. Taktéž komunikace hlavního rozhodčího a vedoucích delegací v rámci sdílené skupiny po WhatsApp fungovala dobře. Jistým stínem byly pouze dlouhé fronty v samotném hotelu při stravování. Pokud jste nepřišli ve vhodnou chvíli, mohli jste čekat i přes půl hodiny. Bylo to zřejmě způsobeno souběhem více akcí a právě začínající turistickou sezónou.

Zahrát si mistrovství světa je určitě zážitek, který se neopakuje. Navíc atmosféra je zde jiná, než například na českých mistrovstvích, je to způsobené právě mezinárodním prvkem. A kromě toho máte možnost alespoň trochu poznat krásy země, ve které se akce koná.

Neocenitelným benefitem byla také možnost českých účastníků se navzájem poznat a užít si společně spoustu zábavy, nejen za šachovnicí.

Vše podstatné k šampionátům naleznete v níže přiložených odkazech:

 

Jindřich Trejbal st.