Václav Finěk mistrem Evropy!

PRAHA, 02. 09. 2024: Hlavní město České republiky hostilo od 16. srpna do 1. září prestižní šachovou akci Mistrovství Evropy mládeže. Do Prahy se sjelo přes tisíc účastníků ze všech koutů starého kontinentu, aby změřili své síly a bojovali o tituly v bleskovém, rapid i vážném šachu. Hráči zastupující naši vlast se v těžké evropské konkurenci rozhodně neztratili! Mistrem Evropy v kategorii do 14 let se stal IM Václav Finěk, kterému zdatně sekundoval další Čech Delgerdalai Bayarjavkhlan, který po výborném finiši získal titul vicemistra Evropy ve stejné kategorii. Našim hráčům seděla také rychlejší tempa hry. V rapid šachu vybojovala bronz Tess Hujová, v rapid týmů stříbro Sofiia Markina a WFM Tamae Severina Jakubše. V nejrychlejším tempu poté ukázal svůj um již zmiňovaný Finěk, který urval stříbro.

Stupně vítězů v kategorii do 14 let – vážný šach, foto Anežka Kružíková

ME mládeže v rapidu a bleskovém šachu (15. – 20.8.2024) s velkou převahou překonalo dosavadní účastnický rekord. Do Prahy přijelo přes 650 účastníků z více než 40 zemí a poprvé v historii se konalo společně s ME mládeže ve vážném šachu (21.8.-1.9.2024). Na tuto špičkovou evropskou akci se do TOP Hotelu Praha sjelo 1231 účastníků ze 47 zemí.

Manažer reprezentace mládeže IM Petr Pisk hodnotí vystoupení tuzemských talentů následovně: ,,Česká výprava v hlavním turnaji čítala 129 hráčů a hráček – nasbírali jsme řadu zkušeností, které věřím v příštích letech děti využijí. Z našeho hlavního města si domů odváží zlatou medaili největší domácí talent, IM Václav Finěk, který suverénně ovládl kategorii chlapců do 14 let (8 bodů z 9 kol). Hned za ním na druhém místě skončil další český reprezentant, FM Bayarjavkhlan Delgerdalai, který získal 7,5 bodů. Výkon této dvojice byl zcela impozantní! Česká reprezentace uspěla i na ME v rapidu a bleskovém šachu 2024. Tato akce se skládala ze 4 mistrovských šampionátů – turnaje v rapid šachu, v bleskovém šachu, v rapid šachu družstev a doprovodném turnaji v řešení. V rapid šachu obsadila nádhernou třetí příčku v kategorii do 12 let Tess Hujová. V bleskovém šachu skončil v kategorii chlapců do 14 let na druhém místě IM Václav Finěk. V rapid šachu družstev jsme získali stříbrnou medaili v kategorii dívek do 14 let díky dvojici Sofiia Markina a WFM Tamae Severína Jakubše. Obrovský zájem byl i o doprovodný turnaj v řešení (zúčastnilo se ho více než 200 hráčů a hráček) – velkým úspěchem pro český šach skončila kategorie dívek do 14 let, kde zvítězila Kateřina Kammová a stříbro patří Anně Ličkové.

Reporty v angličtině najdete na stránce mistrovství. Manažer mládežnické reprezentace závěrem dodává: ,,Šampionát považuji celkově za úspěšný a děkuji všem reprezentantům a reprezentantkám za jejich předvedené výkony.