Věra Menčíková
Věra Menčíková (foto: Malá encyklopedie šachu, autoři Kalendovský, Veselý, Formánek)
Narodila se 16. 2. 1906 v Moskvě. Tatínek byl Čech, který žil v Rusku, a maminka Angličanka. Seznámili se v Moskvě, kde se jim Věra v roce 1906 narodila. Podle tehdejšího rakousko – uherského práva získala jak maminka právě sňatkem, tak Věra i její sestra, rakouské občanství. V roce 1918 se tak staly československými občankami s příslušností k obci Bystrá nad Jizerou, odkud pocházel Věry tatínek. Ten Věru i její sestru Olgu naučil hrát šachy, které miloval. Věra začala v Moskvě studovat soukromé gymnázium a jako jediná dívka se účastnila turnajů, kde hráli studenti a jejich učitelé. Královská hra byla v Rusku velmi populární. Po říjnové revoluci v roce 1917 se vše změnilo, otec ztratil mlýn a dům, manželství se rozpadlo a Věra s matkou a sestrou od roku 1921 žila v Londýně, kam se přestěhovaly. V roce 1937 se provdala za majitele a vydavatele šachového časopisu S. Stevensona a získala tím anglické občanství. Věra celý život reprezentovala Československo (Dochází často k dohadům, jak to bylo, protože v roce 1927 byla na startovní listině MS uvedena jako Ruska, v roce 1939 na MS jako Angličanka).
V roce 1923 Věra začala navštěvovat šachový klub Hastings, který byl centrem britských šachistů. Zde se scházeli šachoví mistři z celého světa. Věra prokazovala nesporný talent. Ujal se jí maďarský velmistr Géza Maróczy. V roce 1925 se stala neoficiálně nejlepší hráčkou Anglie. Byla 1. světovou mistryní, v roce 1927 vyhrála první mistrovství světa žen, kdy v turnaji ztratila pouze 1/2bodu. V roce 1929 byl v Karlových Varech založen Klub Věry Menčíkové, jehož členy byli mistři, které Věra porazila. Klub založil mistr Albert Becker žertem, aby se vzápětí stal jeho 1. členem. Svou pozici nejednou obhájila v dalších turnajích o titul MS v letech 1930, 1931, 1933, 1935, 1937, 1939. Všechna její vítězství byla suverénní. Podle šachových výsledků by zřejmě právě jen ona dosáhla na titul mužského velmistra. V této době se velmistrovský titul ženám neuděloval, to se děje až od roku 1950.
Mužští šachisté o Věře s respektem říkali, že hraje šachy s vážností, má bohaté teoretické znalosti a jako jediná žena hraje takticky. Díky tomu jako první žena v historii dokázala hrát rovnocenné partie s muži.
Zemřela společně se svou sestrou Olgou, která byla také skvělou šachistkou, a matkou při bombardování Londýna 26. 6.1944.
V roce 2011 byla Věra Menčíková uvedena do Světové síně slávy FIDE.