Víte, že vyšlo? Učebnice šachu pro mírně pokročilé

V létě letošního roku jsme spolu se synem vydali dva díly Učebnice šachu pro mírně pokročilé. Co bylo impulsem k jejímu sepsání? Učebnice pro tuto výkonnostní kategorii již existují a určitě se nedá říci, že by byly špatné. My jsme si dovolili napsat novou, cílem bylo vytvořit takový ucelený kurs, který dá hráči pevné základy, na něž bude možno dále navazovat.

Komu je naše kniha určena? Je pro hráče všech věkových kategorií, kteří perfektně ovládají pravidla, znají hodnotu figur, umí matovat dámou i věží a vnímají jednotahové hrozby. Základní podmínkou je také bezvadná znalost šachové notace. Ta pomůže nejen při studiu, ale je nezbytná i pro úspěšnou hru.

Jedním z pilířů kvalitní hry je orientace na šachovnici a taktické vidění. Proto jsme prvních 10 kapitol věnovali kombinacím, jejich motivům, idejím a provedením. Příklady nejsou obtížné, přesto vyžadují zamyšlení a je dobré se snažit pochopit a zapamatovat si nejen různé pěkné obrazce, ale také postupy. Kombinační hra se často podceňuje, ale až 80% partií je rozhodnuto právě pomocí taktiky.

Druhá polovina knihy je věnována koncovkám. Koncovky nejsou moc oblíbené, ale je dokázáno, že kdo nedokáže úspěšně hrát pozice s menším počtem figur, nemá šanci se zorientovat ve složitých pozicích střední hry. Proto je třeba výuku koncovek zvládnout. My jsme do naši knihy zařadili nejen základní teoretické pozice a poučky, které najdete i v jiných knihách, ale také pozice z herní praxe kvůli získání technických schopností.

Dvacet kapitol o kombinacích a koncovkách je velký kus tréninku, proto jsme povídání o zahájeních a strategii museli přesunout do 2. dílu. Jeho úvodních sedm kapitol je věnováno zahájení. Zatímco v prvních dvou kapitolách jsou popsány obecné zákonitosti zahájení, v 3. – 7. jsme se pokusili nastínit, jakým způsobem by se měl formovat repertoár začínajících hráčů. Samozřejmě nejedná se o dogma, každý hráč je jiný a mohou mu vyhovovat různá schémata vývinu. Že je ale třeba nejprve zvládnout hru v otevřených pozicích s převahou taktiky, je nezpochybnitelné.

V dalších sedmi kapitolách jsme se pokusili popsat nejobecnější strategii střední hry. Samozřejmě se jedná o pouhé úvodní zasvěcení do tématu, kterému se pak můžete věnovat celý život.

Následují čtyři kapitoly z historie šachu. Jednu z těchto čtyř kapitol jsme věnovali ženám, které jsou v šachové literatuře opomíjeny. Má to svou logiku, prakticky až do konce 20. století bylo zastoupení žen a dívek v šachu slabší – čest výjimkám! Ale sestry Polgárovy, zejména Judita, dokázaly, že ženy se mohou svou výkonností prakticky vyrovnat.

19. kapitola je o šachových úlohách. Skladební šach je plnohodnotnou součástí šachu a řešení pěkných úloh může přinést velké pobavení i poučení.

V poslední kapitole jsme popsali metody samostatného zdokonalování se v šachu.

Další naše knihy si můžete prohlédnout na adrese https://www.a64.cz/knihy/ a objednat na biolci@volny.cz