Výroční ceny ŠSČR: talentem roku Václav Finěk, do Síně slávy uveden Jan Smejkal

Šachový svaz ČR stejně jako v předchozích letech udělil před Vánoci své Výroční ceny. Vyzdvihl tak úspěšné hráče, trenéry i významné osobnosti, které se zasloužily o rozvoj šachu v České republice. Do Síně slávy ŠSČR byl uveden legendární velmistr Jan Smejkal.

Ocenění za přínos šachu obdržel in memoriam Břetislav Modr. Úspěšný hráč, historik a šachový publicista, jenž založil a dlouhá léta vedl časopis ŠachInfo a od samého začátku se podílel na tvorbě pravidelného pořadu České televize V šachu. Modr vytvořil též čtyři desítky dílů Muzea českého a světového šachu a věnoval se i překladům šachové literatury, třeba autobiografie Garriho Kasparova.

Talentem roku je Václav Finěk. Stříbrný medailista z mistrovství Evropy U10 v roce 2019 letos zaujal zejména na srpnovém mistrovství republiky dospělých v Plzni. Zde ve svých deseti letech proháněl o mnoho starší a zkušenější soupeře a dokázal porážet i adepty na mistrovský titul. Nakonec Finěk na šampionátu skončil čtrnáctý. Úctyhodné je jeho postavení na světovém žebříčku: je první nejen ve své věkové kategorii ročníku narození 2010, ale i mezi hráči o dva roky staršími.

Ocenění za práci s mládeží si od vedení ŠSČR převezme Miroslav Hurta. Dlouholetý trenér, mezinárodní rozhodčí i šachový publicista pomohl za dobu svého působení v Jihomoravském šachovém svazu vychovat nespočet dětí a řídil ty nejvyšší domácí soutěže. Hurta aktuálně působí jako místopředseda JmŠS, předseda krajské Komise mládeže a zastává též funkci předsedy v oddílu Lokomotiva Brno. Je autorem známé publikace pro začínající trenéry Rukověť trenéra šachu.

A konečně do Síně slávy ŠSČR byl letos uveden Jan Smejkal. Legendární velmistr, jenž reprezentoval Českou republiku na deseti olympiádách a přispěl i k historickému druhému místu na olympiádě v Lucernu v roce 1982. Smejkal patřil v 70. letech mezi světovou elitu a vyhrál celou řadu silně obsazených mezinárodních turnajů. Je též trojnásobným mistrem republiky z let 1973, 1979 a 1986.

„Výroční ceny vznikly před sedmi lety proto, aby svaz vyzdvihl sportovní výkony i příkladnou píli jednotlivých osobností. Jsou též cenami motivačními. Jsem rád, že i přes náročný rok, kdy nebylo možné odehrát většinu naplánovaných soutěží, můžeme v této tradici pokračovat. Velmi si ale pochopitelně ceníme i aktivit všech ostatních, na které se při udílení Výročních cen nedostalo,“ řekl předseda ŠSČR Martin Petr.

Skleněné trofeje ve tvaru figurky krále stejně jako v předchozích letech vytvořil sklář Petr Novotný, zakladatel skláren Novotný Glass nebo Ajeto Lindava (ta vyrábí ocenění pro cyklisty na nejslavnějším závodě světa Tour de France). Laureátům Výročních cen ŠSČR budou králové předáni během roku 2021, až se opět rozeběhnou šachové akce a soutěže.

Pro rok 2020 nebyly uděleny z důvodů Covid-19 ceny šachistka a šachista roku. Pevně věříme, že v roce následujícím se již budou konat šampionáty evropských a světových formátů, jejichž výsledky nám poté umožní rozhodnout, který hráč/hráčka jsou šachisty pro rok 2021.

Skleněné trofeje ve tvaru figurky