Výuková videa Herní prvky
Přinášíme vám druhou sérii deseti výukových šachových videí pro začátečníky. Každé video je doplněné odkazem na procvičovací test i výukovou lekci.
Od 1. září 2023 je výukový portál My-Chess oficiální tréninkovou platformou Šachového svazu ČR a projektu Šachy do škol. Kromě celoroční soutěže a řady funkcí pro učení i procvičování nabízí i výuková šachová videa. V tomto článku vám přinášíme sérii druhých deseti videí pro úplné začátečníky.
Základní funkce portálu My-Chess můžete využít zdarma. Pro kompletní funkce je potřeba placené členství My-Chess Premium. Díky spolupráci s Šachovým svazem ČR můžete prémiové členství pro děti ze svých kroužků a tréninků získat za mimořádně výhodných podmínek.
11. díl: Šachová notace
Šachová notace je způsob zápisu polí, pozic a tahů. K čemu je šachová notace dobrá? V čem šachistům pomáhá? Jakým způsobem se zapisují tahy jednotlivými figurkami?
- Procvičovací test – 11. díl: Šachová notace
- Výuka My-Chess – 11. díl: Šachová notace
- Šachová notace v šachopedii
12. díl: Základní postavení
Základní postavení je úvodní pozice, ze které začíná každá šachová partie. Jak základní postavení vypadá? Na co si při jeho přípravě musíme dát pozor?
- Procvičovací test – 12. díl: Základní postavení
- Výuka My-Chess – 12. díl: Základní postavení
- Základní postavení v šachopedii
13. díl: Braní, útok a krytí
Braní, útočení a krytí jsou základní šachové dovednosti. Jejich pomocí se figurky podporují, anebo ohrožují figurky soupeře. Jak tyto zbraně správně využít?
- Procvičovací test – 13. díl: Braní, útok a krytí
- Výuka My-Chess – 13. díl: Braní, útok a krytí
- Braní figur v šachopedii
- Útok na figury v šachopedii
- Krytí figur v šachopedii
14. díl: Braní mimochodem
Braní mimochodem je speciální způsob, kterým v některých pozicích může pěšec sebrat soupeřova pěšce. Jak se braní mimochodem provádí? Jaká pravidla pro něj platí?
- Procvičovací test – 14. díl: Braní mimochodem
- Výuka My-Chess – 14. díl: Braní mimochodem
- Braní mimochodem v šachopedii
15. díl: Rošáda
Rošáda je speciální tah, při kterém hráč přemístí současně svého krále i svou věž. Krále tak uvádí do bezpečí a věž do aktivní hry. Jak se rošáda provádí? Jaká pravidla platí pro její použití?
16. díl: Šach
Šach je útok na soupeřova krále. Protože je král nejdůležitější figurka, má šach mimořádný význam. Jak šach vypadá? Jakým způsobem můžeme šach zrušit?
- Procvičovací test – 16. díl: Šach
- Výuka My-Chess – 16. díl: Šach
- Šach v šachopedii
- Zrušení šachu v šachopedii
17. díl: Mat
Mat je takový útok na krále, který už soupeř nemůže odrazit. Hráč, který dá mat soupeřovu králi, vyhraje celou partii. Jak mat vypadá? Jakým způsobem ho můžeme docílit?
18. díl: Pat
Pat je situace, kdy hráč, který je na tahu, nemá žádný tah podle pravidel, ale zároveň jeho král není pod útokem. Jakým způsobem pat vzniká? Pro koho je pat výhodný?
19. díl: Remíza
Remíza je jeden ze tří možných výsledků šachové partie. Hráči si při něm rozdělí body stejným dílem. Pro koho je remíza výhodná? Jakými způsoby může vzniknout?
20. díl: Tři části šachové partie
Šachovou partii můžeme rozdělit na tři část – zahájení, střední hru a koncovku. K čemu je takové rozdělení dobré? Podle jakých zásad se tyto části hrají? Co mají společné a co je naopak odlišuje?
- Procvičovací test – 20. díl: Tři části šachové partie
- Výuka My-Chess – 20. díl: Tři části šachové partie
- Tři části šachové partie v šachopedii
Závěrem přidáváme ještě odkaz na první sérii šachových videí, ve kterých jsme se věnovali tahům figur a dalším základním pravidlům.
Více zajímavého obsahu najdete přímo na výukovém portálu My-Chess. Pojďte se zdokonalovat v šachu společně s námi! 🙂
Martin Beil, tým My-Chess,