Zadávání úkolů a kontrola studia My-Chess

 

Výukový portál My-Chess je speciálně určený jako pomůcka pro učitele a trenéry šachu. Může vám pomoci v oddílových trénincích i ve školních kroužcích. V tomto článku přinášíme přehled možností, jak dětem zadávat úkoly a kontrolovat průběh jejich studia.

Pro přehlednost dělíme tento článek do tří částí. Část „A“ se věnuje nejefektivnějším způsobům, jak svým žákům zadávat procvičovací úkoly a další šachové studium. Část „B“ se zaměřuje na způsoby kontroly studia a sledování aktivity žáků. A konečně část „C“ naznačuje budoucí vylepšení, na kterých pracujeme.

My-Chess samozřejmě mohou používat i jednotlivci a samoukové, dospělí i děti. Ale nejvíce je určený pro práci se skupinami dětí – ať už přímo ve výuce (osobní i online), anebo pro zadávání domácího studia, pravidelných úkolů.

 

Základní nabídka funkcí My-Chess

 

 

A. Způsoby zadávání úkolů

Při trenérské práci s výukovým portálem je pro trenéra důležité moct zadat šachový úkol. Zadání úkolu či samostatného studia můžete využít přímo na tréninku, anebo na doma. Níže přinášíme několik postupů zadávání.

 

A1. Poslání odkazu na určitý procvičovací test, lekci nebo téma Šachopedie

Nejjednodušším způsobem zadání procvičovacího testu je sám si nějaký vybrat a spustit. Potom jenom zkopírovat URL adresu daného testu, například tento odkaz na Maty 1. tahem https://my-chess.com/tests/board?serie=16&category=26&test=139. Pak ho poslat svým žákům či svěřencům. Oni se po kliknutí na odkaz dostanou přesně do toho testu, který jsme jim vybrali.

Stejným způsobem můžeme poslat i odkaz na výukovou lekci, například na lekci o Vývinu figur https://my-chess.com/tests/board?serie=15&category=149&test=1020&study=true.

Anebo také na konkrétní téma Šachopedie, například na Ideje šachových kombinací https://my-chess.com/sachopedie/article/92?cid=16&aid=94&names%5B%5D=Taktika&names%5B%5D=Ideje%20kombinac%C3%AD.

 

A2. Poslání odkazu na celou sérii testů

Pro učitele nebo trenéra nemusí být nejefektivnější zadávat jen jediný test, ale místo toho může zadat celou sérii testů! Uděláme to stejným způsobem jako u jednotlivých testů – prostě si vybereme sérii testů, například Materiální zisky https://my-chess.com/tests?serie=16&category=27, odkaz pošleme svým žákům a přidáme jim k tomu pokyn, kolik do příštího tréninku mají vyřešit.

Můžeme zadat například 1-2 testíky týdně. Anebo můžeme zadat větší počet. Anebo můžeme říct „vyřešte aspoň dva“ a v tu chvíli někteří splní podle zadání, zatímco jiní udělají i práci navíc a vyřeší jich více.

 

A3. Zadávání testů a výuky z funkce Trenér

Když máme ke svému trenérskému účtu propojené účty svých žáků, můžeme jim úkol zadat přímo ve funkci Trenér. V ní klikneme na tlačítko „Vytvořit úkol“, čímž se dostaneme na stránku s vytvářením úkolů.

Pak zadáme název úkolu, stručný popis či instrukce, počáteční a konečné datum, a pak už vybereme oblast, sérii a konkrétní test. Na závěr ještě zvolíme, pro které z našich svěřenců bude úkol určený. Dětem se pak úkoly zobrazí v sekci „Úkoly a výzvy“.

Tento postup je poměrně pěkný a intuitivní, ale z mého trenérského pohledu je výrazně delší, než prostě zkopírovat URL adresu a poslat ji svěřencům na email, skype, discord, messenger či jiný komunikační kanál.

 

Řešení testů na portálu My-Chess

 

B. Kontrolování studia a vyřešených úkolů

Když úkoly zadáme, je nutné je taky zkontrolovat. Už jen jako zpětná vazba pro děti, aby věděli, že nedělali zadaný úkol zbytečně, že nás opravdu zajímá, jestli a jakým způsobem ho vyřešili. Jako trenéři chceme mít přehled o aktivitě svých žáků a níže najdete základní způsoby, jak ji můžete sledovat.

 

B1. Základní přehled ve funkci Trenér

Pokud máte na My-Chess vytvořený trenérský účet (to si zvolíte při registraci, pro případnou změnu mi můžete napsat na email martinbeil64@gmail.com), přihlaste se do svého účtu a potom klikněte na záložku Trenér v horní nabídce. Najdete tam přehled základních statistik svých žáků.

Osobně z těchto statistik nejvíce sleduji datum posledního přihlášení. Díky němu vidím, kdo z mých svěřenců byl na portálu naposledy aktivní dnes, včera, před týdnem anebo třeba před měsícem. Snadno se pak můžeme zaměřit na připomenutí se těm méně aktivním.

Když v tabulce svých žáků kliknete na některé jméno, dostanete se do jeho podrobnějších statistik. Tuto možnost z časových důvodů příliš nevyužívám, ale je dobré o ní vědět.

 

B2. Sledování procent v jednotlivých oblastech šachu

Jak svěřenci prochází obsahem My-Chess a řeší různé testy a výukové lekce, systém jim z jejich výsledků počítá procenta, kolik obsahu už úspěšně vyřešili. Děti tak vidí, kolik procent mají splněno v Základech, v Taktice, Strategii, Koncovkách a dalších.

 

U každé oblasti mají děti uvedené, kolik procent už úspěšně vyřešili

 

Když se pak dětí zeptáte, kolik procent mají hotovo, mohou vám to říct a tím vám dát dobrý přehled. Případně vám to mohou ukázat na svém mobilním telefonu. Do budoucna připravujeme možnost, aby trenéři mohli tyto údaje zjistit i napřímo bez dotazování dětí.

 

B3. Kompletování sérií testů

Když dětem zadáme práci na nějaké sérii testů (jako příklad se podíváme třeba na Ideje kombinací – dvojtažky), děti si začnou postupně kompletovat testy. Za bezchybně vyřešený test dostanou tři hvězdičky, za 75% úspěšnost dvě hvězdičky, za 50% úspěšnost jednu hvězdičku.

 

Kompletování procent a hvězdiček u jednotlivých testů

 

Postupně si tak celou sérii zaplňují hvězdičkami, které dobře ukazují, kolik testů už děti vyřešili a jak jim to šlo. I tady do budoucna připravujeme možnost, aby trenér mohl tyto informace získat i napřímo bez dotazování dětí.

 

B4. Sledování zkušeností (XP) a Levelů

Pokud mají děti prémiové členství My-Chess (více o výhodné nabídce pro školy a oddíly najdete na tomto odkazu), získávají za řešení testů nejen zlaťáčky a diamanty, ale také zkušenosti (zkráceně XP) a Levely.

Za úspěšně vyřešený test mohou získat až 70 XP. Za určitý počet získaných XP potom postoupí na další Level. Při kontrole stuida tak máte další jednoduchou možnost, jak porovnávat aktivitu dětí – stačí se dětí zeptat, na jakém Levelu v My-Chess jsou. Děti se pomocí zkušeností a Levelů mohou také motivovat mezi sebou.

 

B5. Sledování výsledků v soutěži Šachy do škol

Pokud je vaše škola zapojená do projektu Šachy do škol, můžete se s dětmi zapojit do soutěže Šachy do škol. Děti v ní každý týden řeší až šestici šachových testů, v obtížnosti od jednoduchých (klidně i pro úplné začátečníky), přes středně obtížné (na úrovni dvoutahových matů) až po těžké (od trojtažek výše). Všechny děti si tak v soutěži najdou to své a mohou soutěžit v kategorii jednotlivců i mezi školními týmy.

Jako učitelé a trenéři tak získáváte další způsob sledování aktivity svých žáků. V průběžném pořadí soutěže vidíte, kdo už získal kolik bodů. Výborně se dá soutěž využít pro motivování žáků k vyšší aktivitě a k větší pravidelnosti studia.

 

Šestice šachových testů v aktuálním týdnu soutěže

 

C. Připravovaná vylepšení

Na portálu My-Chess nadále usilovně pracujeme. Vytváříme nový výukový obsah, ten stávající překládáme do angličtiny, na základě námětů uživatelů odstraňujeme chyby, celé výukové prostředí postupně vylaďujeme a také připravujeme nové funkce. V plánu nových funkcí jsou pro nás prioritou právě funkce pro učitele a trenéry. Níže malá ochutnávka, co v tomto směru chystáme.

 

C1. Lepší přehledy studentů ve funkci Trenér

V přehledu všech žáků ve funkci Trenér připravujeme nové rozložení statistik. Některé současné statistiky nejsou příliš užitečné, naopak jiné tam zatím chybí a chceme se na ně zaměřit: například množství získaných XP a Levely jednotlivých studentů.

 

C2. Kontrola splněných / nesplněných úkolů

Když jako trenéři zadáme svým žákům šachový úkol, chceme mít přehled o jeho splnění nebo nesplnění. Tohle vylepšení připravujeme a u každého zadaného úkolu tak budete mít přehled, kdo už ho splnil a kdo ještě ne.

 

C3. Možnost sledovat procenta splněného obsahu v různých oblastech a sériích

Velmi užitečná bude také možnost sledovat, kolik procent testů žáci vyřešili v jednotlivých oblastech testů (Základy, Zahájení, Taktika a další). Případně možnost podívat se, jak daleko jsou naši svěřenci v řešení série testů, kterou jsme jim zadali.

 

C4. Přehlednější sledování svých žáků v soutěži Šachy do škol

V soutěži Šachy do škol připravujeme vylepšení, aby učitelé a trenéři měli barevně zvýrazněné své žáky. A také aby si z pořadí mohli vyfiltrovat pouze své žáky. Díky tomu snadno uvidí, kdo z žáků už má v daném týdnu soutěž splněnou a komu by naopak měli soutěž ještě připomenout.

 

C5. Lepší administrace svých žáků a skupin

V současném systému je u řady trenérských aktivit nejjednodušší požádat o jejich nastavení mě jako administrátora portálu na emailové adrese martinbeil64@gmail.com. Do budoucna připravujeme, abyste si co nejvíce věcí mohli nastavit sami: propojení s jednotlivými studenty, složení skupin, přidělení prémiových účtů, přiřazení příslušnosti ke škole a další.

Na všech těchto vylepšeních usilovně pracujeme a děkujeme všem aktivním trenérům, že nám pomáhají tyto funkce vymýšlet a plánovat. Odměnou za naši snahu je velké množství vyřešených příkladů u našich žáků – u mnoha dětí to jsou stovky až tisíce vyřešených pozic a hodiny kvalitního šachového procvičování.

Díky spolupráci s Šachovým svazem České republiky můžeme školám a oddílům nabídnout možnost výhodnějšího nákupu prémiových licencí. Při objednávce nejméně šestí licencí je platba pouze 150 Kč ročně za jednoho uživatele. Navíc učitelé a trenéři si mohou požádat o prémiové členství zdarma. Podrobné informace o nabídce My-Chess pro oddíly a školy najdete v tomto informačním článku.

 

Martin Beil, martinbeil64@gmail.com
provozovatel výukového portálu My-Chess