Závěrečná zpráva MČR v rapid šachu mládeže 2018

Ve dnech 8. – 9. 9. 2018 proběhlo v krásných prostorách Domu kultury ve Žďáře nad Sázavou MČR mládeže v rapid šachu do 14 let. Hrálo se odděleně v kategoriích dívek a chlapců do 10, 12 a 14 let. Díky pečlivé přípravě a komunikaci s hráči se podařilo hlavnímu organizátorovi turnaje Jaroslavu Vokounovi obsadit všechna místa v jednotlivých kategoriích, rekordní byla účast i v turnaji Open. Celkem 214 hráček a hráčů mistrovských kategorií bojovalo o přebornické tituly, medaile a poháry. Pro rodiče, trenéry a další doprovod byl určen OPEN turnaj, kterého se zúčastnilo 80 hráček a hráčů. Celkový počet účastníků včetně doprovodu přesáhl přes pět set.

Celý Dům kultury byl určen jen pro tuto akci – jeden hrací sál pro všech sedm turnajů přinášel snadný přehled o dění pro všechny účastníky. Doprovod měl v průběhu partií vyhrazen dostatek místa na ochozech, takže hráči při partii byli minimálně vyrušováni. Stravování (obědy a večeře) bylo zajištěno restaurací KRYSTAL přímo v Domě kultury, snídaně byly součástí ubytování v hotelu Jehla či v Domově mládeže dvou místních středních škol.

Mistrovské tituly v jednotlivých kategoriích vybojovali:
D10 – Buchtová Viktorie – Beskydská šachová škola z.s.

H10 – Brožka Karel – 2222 ŠK Polabiny, z.s.

D12 – Šulcová Tereza Radmila – 2222 ŠK Polabiny, z.s.

H12 – Kureš Michael – Šachový klub Lokomotiva Brno, z.s.

D14 – Šťastná Martina – Šachová akademie VŠTE, z.s.

H14 – Miča Marek – Beskydská šachová škola z.s.

v Open turnaji byly hodnoceny dvě kategorie:

Elo >1500 zvítězil Vojta Tomáš – Moravská Slavia Brno

Elo <1500 zvítězil Voříšek Zdeněk – ŠK ORTEX Hradec Králové, z.s.

První 2 šachovnice ze všech kategorií bylo možné sledovat online.

Mistrovství ČR v rapid šachu se při zahájení či vyhlašování výsledků zúčastnili významní hosté: místostarosta města Žďár nad Sázavou Ing. Josef Klement, radní města MUDR. Radek Černý, místopředseda TJ Žďár nad Sázavou Mgr. Miloslav Straka a za KM ŠSČR Ing. Zdeněk Fiala.

Každý účastník obdržel pamětní list, zájemci měli možnost pořídit si pěkné tričko s logem turnaje.

Rád bych poděkoval všem hráčkám, hráčům a doprovodu, kteří se tohoto turnaje zúčastnili, za hladký průběh celé akce. Rovněž pořadatelům ze šachového oddílu TJ Žďár nad Sázavou z.s. za pečlivou přípravu akce a zdárný průběh.

V průběhu turnaje byly připraveny i kulturní vsuvky. Návštěvníci turnaje mohli rovněž využít pobyt ve Žďáře nad Sázavou k zhlédnutí jeho pamětihodností. Např. na věž kostela sv. Prokopa ve Žďáru nad Sázavou vystoupilo celkem osm skupin po 10-15 osobách, jež během prohlídky mohly vyslechnout poutavé povídání o historii města z úst 2 pracovnic Regionálního muzea. Modelové kolejiště v Domě kultury navštívila téměř polovina všech účastníků. Velký úspěch sklidilo taneční vystoupení čtyř mladých hochů ze Ždárského Active clubu. Obrovský aplaus sklidil živý zpěv státní hymny v podání Markéty Bořilové.