Zkušenosti s online výukou šachu
Dnešní situace ohledně pandemie koronaviru v České republice dost omezila setkávání a kontakty mezi lidmi. Tím pádem se i šachové akce musely přesunout do online prostředí, ať už se jedná o samotné hraní, šachové tréninky nebo soustředění. Šachový svaz České republiky pro online aktivity využívá Microsoft Office 365, konkrétně aplikaci Teams, např. k jednáním VV nebo soustředěním mládeže, jak bylo popsáno v dřívějším článku. Zajímalo nás, jak jednotlivé oddíly pracující s mládeží řeší tréninky v této nelehké době. Doufáme, že následující poznatky budou inspirací pro ostatní šachové oddíly v ČR.
Z došlých emailových odpovědí je vidět, že oddíly používají řady programů a technologií pro výuku šachu na dálku. Dva respondenti z jižních Čech (Jaroslav Odehnal ze ŠACHklubu Tábor a Jiří Havlíček z QCC České Budějovice) si pochvalují GoToMeeting. Vyzdvihují interaktivitu při šachových ukázkách pomocí ChessBase (žáci mohou odpovídat na dotazy a lektor reaguje na jejich odpovědi), připojení je plynulé a rychlé i při větším počtu připojených žáků. Nevýhodou tohoto řešení bude pro některé oddíly cena, jelikož pro běžné použití je nutné koupit placenou licenci.
Ředitel Beskydské šachové školy Petr Záruba ve své odpovědi uvádí, že při první vlně koronavirové epidemie na jaře tohoto roku prováděli tréninky přes YouTube, kde trenérům chyběla adekvátní zpětná vazba. Proto v nynější situaci přešli na aplikaci Teams. Petr Záruba zmiňuje, že nastavení této aplikace může být lehce problematické, ale aktuálně s ní již trénuje cca 150 zájemců o šachy z řad dětí i dospělých. Co se týče doplňující online herní platfomy, jasně v BŠS vítězí lichess.org.
Předsedkyně ŠK Medvědi Zvole Jana Straková nám poslala reakce dvou trenérů působících v jejím oddíle. U obou z nich vítězí jako komunikační platforma Google Meets. Pan Ondřej Máslo zmiňuje jako nevýhodu Microsoft Teams problémy s nastavením u žáků, přičemž Google Meets nabízí podobné a bezplatné služby. Pro přípravu úloh a samotné hraní doporučuje pan Máslo server lichess.org, který (narozdíl od chess.com) nabízí svůj obsah bez poplatku. Druhý trenér, pan Martin Jungmann, při jarní koronavirové epidemii používal jako komunikační platformu Cisco Webex meeting, u které oceňoval velké množství funkcí. V bezplatné verzi byl ale změněn časový limit jedné schůzky, a proto přešel při svých trénincích taktéž na Google Meets. Pro ukazování/nastavování šachových úloh používá pan Jungmann lichess.org, kde je možné přes synchronizované studie ukazovat probíranou látku bez nutnosti sdílení obrazovky.
Věříme, že krátké shrnutí ankety pomůže výuce šachu v České republice v době pandemie. Pokud máte další poznatky ohledně online výuky šachu, neváhejte se nám ozvat na kmk@chess.cz