Známe Mistry Čech do 8 a 10 let!

Od 15. do 19. listopadu žily Teplice královskou hrou. V hotelu Panorama se odehrálo Mistrovství Čech do 10 let a následně také do 8 let. Celou akci doplnili další dva doprovodné turnaje, simultánky nebo také slavnostní ceremoniály. Pořadatelem Mistrovství Čech mládeže byl z pověření Šachového svazu České republiky šachový klub ŠK Most z. s. ve spolupráci se Společně pro Blažim z. s. Pojďme se na celou mládežnickou akci podívat postupně.

Ve středu 15. listopadu 2023 bylo v dopoledních hodinách v Hotelu Panorama v Teplicích slavnostně zahájeno Mistrovství Čech mládeže do 10 let. Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnili významní hosté – primátor města Teplic Bc. Jiří Štábl, primátor města Mostu Ing. Marek Hrvol, předseda ŠSČR RNDr. Martin Petr, Ph.D., za sponzory Miroslav Svoboda – Nadace ČEZ, Ing. Jan Růžička – Galerie Teplice. K šachovnicím usedlo celkem 63 bojovníků. Mistrovství hrané na národní elo zahrnovalo 9 kol s tempem 90 minut + 30 vteřin za tah.

První hrací den se v odpoledních hodinách přidali k dětem také hráč FIDE Open Panorama, kteří ve stejném hracím sále bojovali v sedmikolovém turnaji hraném totožným tempem. Možnosti změřit síly využilo hned 23 šachistů! Jak již samotný název turnaje napovídá, doprovodný turnaj byl hrán nejen na národní elo, ale také na FIDE.

Milou třešničkou za prvním hracím dnem byl slavnostní ceremoniál, který si pořadatelé připravili pro děti účastnící se MČech do 10 let. Od 19:00 v restauraci hotelu Panorama přebírali děti z rukou ředitele pana Miroslava Körschnera pamětní medaile a plakety. Akcí provázel hlavní rozhodčí klání Ing. Josef Bednařík, který vždy přečetl příjmení, jméno dítěte a jeho oddílovou příslušnost. Jmenovaný si poté za velkého potlesku kráčel pro vyznamenání. Radost dětí byla evidentní, což můžete vidět na fotografii níže.

V následných dvou dnech čekaly na hráče další kola jednotlivých turnajů. Mládežníci měli možnost si každou partii analyzovat s trenérem MČech do 10 let Ing. Vladimírem Hadrabou. Večery zase zkrátit návštěvou místního aquacentra, kde pořadatelé vyjednali VIP podmínky na vstup.

V pátek k večeru již netrpělivě do Teplic přijížděli další malí velcí šachisté. Začala totiž prezence na další dva turnaje – MČech do 8 let a OPEN rapid Panorama.

V sobotu dopoledne se poté odprezentovali poslední účastníci. V 9 hodin mohlo být zahájeno první kolo obou turnajů hraných na 9 kol tempem 20 minut + 10 vteřin za tah. V doprovodném turnaji hraném na FIDE i Národní rapid elo se prezentovalo celkem 18 hráčů. O tom, že sobota je velmi náročným dnem na mistrovství svědčí také doprovodný program. V 18:00 večer byl připraven slavnostní ceremoniál pro děti hrající MČech do 8 let. Všech 45 mládežníků přebralo ocenění ve stejném režimu jako probíhalo oceňování jejich kamarádů v kategorii do 10 let.

Od 19:00 poté proběhla simultánka přihlášených dětí proti FM Janu Rubešovi a FM Tomáši Danadovi. Oba aktéři vyzvali vždy 14 oponentů.

V neděli byl na programu poslední hrací den, šlo se tedy do velkého finále. Ve 13:30 proběhlo slavnostní vyhlášení kategorie do 8 let a rapid openu. Mistrem Čech do 8 let se stal suverénně první nasazený Jakub Antoš z oddílu DP Praha. Druhý poté skončil Oliver Komárek hájící barvy SK Praha – Smíchov, bronzovou medaili převzal Kryštof Paulík QCC České Budějovice.

Mistryní Čech do 8 let se stala Mája Komárková reprezentující Mint Chess Academy, stříbro si vybojovala Eva Tykalová hrající za  Sk Sokol Klatovy a bronzovou medaili získala Anna Magdaléna Jirásková z Šachy Polabí. Kompletní výsledky kategorie MČech do 8 let jsou na chess-results.

V doprovodném rapid turnaji kraloval Miroslav Körschner jr. hrající za TJ Pankrác. Následovala dvojice hráčů Matěj Křivka TJ Sokol Plzeň – Letná a Michal Komárek TJ Auto Škoda Mladá Boleslav. Výsledky OPEN turnaje zde.

Od 14:00 poté převzali ocenění také hráči turnajů hraných vážným tempem. Mistrem Čech do 10 let se stal Dmitri Bukovskij hrající za SK Aurotu. Titul vicemistra získal Ren Černý reprezentující TJ Bohemians Praha, bronzovou medaili převzal Daniel Vo SK Valdštejn Cheb, který jako jediný dokázal v doprovodné simultánce naplno bodovat, konkrétně proti FM Danadovi.

Titul Mistryně Čech do 10 let vybojovala Barbora Tykalová SK Sokol Klatovy, stříbro poté Ellen Topenčíková s bronz její oddílová kolegyně Tereza Melicharová (obě SK Joly Lysá nad Labem). Kompletní výsledky můžete zhlédnout na webu chess-results. Nutné také zmínit, že první osmička v této kategorii do 10 let si vybojovala postup na MČR mládeže 2024!